10 BİNİ DİKİLDİ, GERİYE 90 BİN KALDI!

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 3 milyona yakın insan, görmek istediği değişim için, inandığı kampanyalara imza attı. 13 milyonun üzerinde imza atıldı, 198 kampanya başarıyla sonuçlandı.

 

*- ÇOK ZOR GEÇTİ

Zor bir yılı geride bırakıyoruz.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 3 milyona yakın insan, görmek istediği değişim için, inandığı kampanyalara imza attı. 13 milyonun üzerinde imza atıldı, 198 kampanya başarıyla sonuçlandı.

Bunlarda bizim de payımız var.

Çünkü dost ve duyarlı yayınlarımızla destekçi olduk, yetkililerin dikkatini çektik ve çözüm yollarını sunduk.

2 yıl üst üste en fazla imzalanan kampanya şuydu

‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz!’

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyen kampanya 472 bin 302 imzayla 2021’in en fazla imzalanan kampanyası oldu.

Bu kampanya geçtiğimiz yıl da en fazla imzalanan kampanyaydı.

Bu durum, Türkiye, kadına yönelik şiddeti önlemek için taraf olduğu bu sözleşmeden çekilmiş olsa da kadınların mücadeleden vazgeçmediğini gösteriyor.

Ancak Reis ‘olmaz’ dediği için, şimdilik sonuca ulaşılamadı.

*- EĞİTİM BAŞTA GELİYOR

Bu yıl, en fazla kampanya eğitim için başlatıldı.

En fazla imza ise, hayvan hakları için atıldı.

Eğitim alanındaki 2938 kampanyaya, 1 milyon 596 bin 551 imza atıldı. Eğitim alanındaki talepler ağırlıklı olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasıyla gündeme gelen, üniversitelerde rektörün demokratik seçimle başa geçmesi ve üniversitelere özerklik verilmesi yönündeydi.

Bunun yanında çok sayıda üniversiteden üniversite öğrencileri, kendi üniversitelerinde sınav sistemi, yemekhane ücretleri gibi konularda değişim için kampanya başlattı.

Bu da, eğitim alanında başlatılan kampanyaların sayısının fazlalığında etkili oldu.

Eğitim için başlatılan 45 kampanya başarıyla sonuçlandı.

*- RAKAMLARA GÖRE

Hayvan hakları alanında başlatılan 1.842 kampanyada ise toplam 3 milyon 380 bin 160 imza toplandı.

Hayvan hakları alanında hayvanlara yapılan şiddet tepki çekerken, devletten hayvana şiddetin engellenmesi için caydırıcı yasa çıkarması talep edildi.

Hayvan hakları için başlatılan 16 kampanya başarıyla sonuçlandı.

*- GÜÇLENEN MÜCADELE ALANI

Bu yıl ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde sıcaklık rekorlarının kırılmasıyla birlikte, iklim krizi konusunda başlatılan kampanyaların sayısında artış oldu.

Paris İklim Anlaşması’nın uygulamaya konulması talebi, madenler ve termik santraller yüzünden ormanların yok edilmesine karşı duruş, Z kuşağının ‘iklim acil durumu’ çağrısı bu alanda ön plana çıkan kampanyalar arasındaydı.

İklim krizi alanında toplam 191 kampanya başlatıldı.

*-FOÇA’YA ADALET MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ

Gazeteci arkadaşımız Servet Vural’dan öğrendiğime göre; Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında yapılan Eğitim ve Öğretim İşbirliği

Protokolü kapsamında 18 ilde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki 19 adet ceza infaz kurumunda Adalet Mesleki Eğitim Merkezleri kuruldu.

Türkiye genelinde kurulan 19 Adalet Mesleki Eğitim Merkezinin toplu açılış töreni 28 Aralık 2021 tarihinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki protokolün katılımı ile Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirildi.

Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Murat Yılmaz tarafından karşılanan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet; ilk olarak Kurum Müdürü Murat Yılmazdan Ceza İnfaz Kurumu ve Adalet Meslek Eğitim Merkezi hakkında genel bilgi alarak zeytin sıkım tesisinde incelemelerde bulundu.

*- ‘USTA ÖĞRETİCİ’ OLDULAR

Kurum Müdürü Murat Yılmaz verdiği bilgide; 42 kurum personelinin “Usta Öğreticilik” belgesi aldığını, 2021 Aralık ayı Kalfalık belgesi için başvuran 36 hükümlünün ise sınavları yapıldığını, belgelerini alarak 12. Sınıfta okumaya hak kazandıklarını, hâlihazırda Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu Adalet Mesleki Eğitim Merkezinde Yiyecek İçecek Teknolojisi, Metal Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekân Tasarımı, Motorlu Araçlar, Gıda Teknolojisi, İnşaat Teknolojisi (Yapı Tasarımı ve Teknolojisi), Tarım Bahçe ve Tarla Bitkileri, Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanlarında eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.

*- BİR İDİ ŞİMDİ 19 OLDU

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı konuşmada, geçen yıl Türkiye’de ilk kez Sincan’da Adalet Mesleki Eğitim Merkezi’nin hizmete açıldığını belirterek, ülke genelinde toplam 19 mesleki eğitim merkezinde eğitimin başladığını kaydetti.

Bakan Gül, temel amaçlarının cezaların infazı sonrasında da bireylerin topluma katkı sağlaması olduğunu söyledi.

Bu yöndeki çabaların meyvelerini vermeye başladığını, hükümlülerin infaz kurumundan bir altın bilezik takarak çıkma ve onlarca meslek sahibi olma imkânına kavuştuğunu belirtti.

*- 10 BİN ZEYTİN AĞACI

Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda geçen yıl 10 bin zeytin ağacı dikildiğini, 28 bin ağaçtan sofralık zeytin ve zeytinyağı üretildiğini, 100 bin zeytin ağacı dikme hedefinin bulunduğunu aktardı. İnfaz kurumlarında okul sıralarından süt ürünlerine, mobilyadan sanayi ürünlerine varıncaya kadar geniş bir alanda çıraklık, kalfalık ve ustalık belgesiyle eğitim verildiğini belirten Gül, bu eğitimler sayesinde tahliye sonrası istihdama da önemli katkı sunduklarını ifade etti.

*- GEÇMİŞTEN GELİYORMUŞ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı konuşmada ise; mesleki eğitimde şikayet edilen konuların çoğunun geçmişten miras geldiğini, ‘Aradığım elemanı bulamıyorum, gelen eleman istenilen yeterlilikte değildir.’ söylemi, retoriğinin tamamen eğitim sistemine yapılan dış müdahalenin iş gücü piyasasına ilettiği çok ciddi bir maliyeti olduğunu Allah’a şükür Milli Eğitim Bakanlığı hem imam hatiplerde hem mesleki eğitimde bu travmaların üstesinden gelerek imam hatiplerin ve meslek eğitimin Türkiye’de geleceğin umudu olmaya başladığını belirtti.

YORUM