Süper Kulüp Magazin

15 Temmuz anlam ve önemi nedir?

Tarihler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde Türkiye’de bir grup asker tarafından askeri darbe teşebbüsü yaşandı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin resmi internet sitesinde ordunun yönetime el koyduğu ifade edildi. Ayrıca, TRT’de Tijen Karaş tarafından okunan bildiri ile de tüm milletin darbeyi duyması sağlandı. Tijen Karaş’ın sesi ve yüzündeki ifade uzun süre hafızlarımızda yer edecek simge haline geldi… 15 Temmuz darbe girişimi…

15 Temmuz anlam ve önemi nedir?
8
15 Temmuz 2020 - 3:00
15 Temmuz Darbe Öncesi
Darbe girişimi hazırlığını haber veren isim Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan idi. Dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’e ilk bilgilendirme gerçekleştikten bir buçuk saat sonra ayrıntılı bilgi verilerek durumun oldukça ciddi olduğu bildirildi.
Bu durum sonucunda çeşitli önlemler alınarak, hava sahası kapatıldı, tüm askeri hareketlilik yasaklandı ve Kara Havacılık Okulunun ivedi teftiş edildi.
Darbecilerin asıl amacı 16 Temmuz 3.00 sularında harekete geçmekti. Ancak, planlarının deşifre olması sonucunda hain plan 15 Temmuz gecesine çekildi.
15 Temmuz Darbe Gecesi
İstanbul’daki Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü jandarma tarafından kapatıldı. Daha sonra ise, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve yaklaşık 50 kadar milletvekilinin mecliste bulunduğu sırada F-16 savaş uçakları meclis üzerinde uçuş yaptı ve parlamentoyu dört kez bombaladı.
Daha sonra ise, Ankara’nın Beştepe semtinde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bombalama girişimi olduysa da bu durum başarılı olamadı. O sıralarda Muğla’nın Marmaris ilçesinde bir otelde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı suikast girişiminde bulunuldu.
Tüm bunların yaşandığı esnada , Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal ve Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi hain darbeyi gerçekleştirenler tarafından rehin alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Halka Seslendi
Darbeyi haber kanallarında öğrenen TRT’deki bildiriyi dinleyen Türkiye halkı büyük endişe ve korkuya sürüklenmiş, ne olduğunu henüz idrak edememişti.
Bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk’te spiker olan Hande Fırat ile bir bağlantı gerçekleştirerek ulusa seslendi. Darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını söyleyen Erdoğan, halkı darbeye tepki göstermek için meydanlara davet etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı bu bağlantı Türkiye’nin hemen hemen her ilinde büyük yankı uyandırdı ve halk meydanlara dökülerek, Türkiye milletinin gücünü gösterdi. Bu milletin darbeye izin vermeyeceği ve devlete ve millete zarar gelen her durumda bir bütün ve birlik olunabileceğini gözler önüne serdi.
15 Temmuz gecesi başlayan halkın meydanlara inme olayı bir süre devam ederek, devlet ve millet birlikte darbe önüne geçti.
Ömer Halisdemir’e tarihi görev
Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın, “Sana tarihi bir görev veriyorum. Semih Terzi darbeci bir haindir, vatan ve millet adına Semih Terzi’yi öldür. Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et.” sözleri üzerine Astsubay Ömer Halisdemir, ÖKK karargahına gelerek Tuğgeneral Semih Terzi’yi öldürdü. Ancak, Ömer Halisdemir, Terzi’nin ekibindeki arbeci askerler tarafından şehit edildi.
16 Temmuz Sabahı
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin gerçekleştiği operasyonlar sonucunda askeri darbe bastırıldı ve askerler teslim oldu.
Bu askeri darbe sonucunda, 104’ü darbe yanlısı asker olmak üzere 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 1491 kişi yaralandı, farklı rütbelerden 8036 asker gözaltına alındı. Yargı ve sivil siyaset mensupları dahil olmak üzere toplam gözaltı sayısı 22 Temmuz tarihi ile birlikte 10 bini buldu. Bunun yanı sıra askerî, idari ve adli kurumlarda birçok kişi görevden alındı.
Gülen Hareketi destekli olduğu bilinen askeri darbe sonucunda FETÖ/PYD üyesi suçlamasıyla 50 bin kişi tutuklandı ve 152 bin kamu personeli ihraç edildi.
Darbe girişimi sonrası başta Fethullah Gülen’i iade etmediği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte; aralarında Almanya ve Yunanistan’ın da olduğu birçok Avrupa Birliği üyesi ülke ile FETÖ üyelerinin iade süreçleri ve sığınma hakkı konularında siyasi ve diplomatik krizler yaşandı.
15 Temmuz tarihi, darbe girişiminde hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Demokrasi ve Milli Birlik Günü adıyla 2017 yılında resmi tatil ilan edildi.
15 Temmuz darbesi ise Türkiye tarihinde 12 Eylül 1980 askeri darbesinden 36 yıl sonra gerçekleştirilen ilk askeri darbe olarak tarihe geçmiştir.
15 Temmuz tarihinde yaşanmış önemli olaylar;
1099 – Birinci Haçlı Seferi’nde Haçlı Ordusu Kudüs’ü ele geçirdi.
1521 – Herke Kuşatması sonucu adanın fethi.
1799 – Hiyeroglif yazısının çözümünü sağlayacak olan üç dilde yazılmış Rosetta Taşı, Napolyon’un Mısır Seferi sırasında bir Fransız askeri tarafından bir kale yapımı sırasında rastlantı eseri bulundu.
1840 – Osmanlı İmparatorluğu, Birleşik Krallık, Prusya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Çarlık Rusyası arasında Londra Antlaşması imzalandı.
1870 – Georgia, Amerikan İç Savaşı’ndan sonra ABD’ye tekrar kabul edilen son Konfedere eyalet oldu.
1886 – Kadınlar, Şukufezar dergisinde “saçı uzun aklı kısa” deyimine karşı mücadele başlattı.
1910 – Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmiş olan İstanbul’daki Çırağan Sarayı yandı.
1926 – Viyana’da göstericilere ateş açan Polis, 89 kişinin ölümüne yol açtı.
1933 – Sanat ve edebiyat dergisi Varlık yayımlanmaya başladı.
1953 – Uşak il oldu.
1954 – Boeing 707 ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
1955 – Nobel Ödülü almış on sekiz bilim adamı, nükleer silah karşıtı bir deklarasyon yayınladılar (Mainau Deklarasyonu). Sonradan bunlara otuz dört bilim adamı daha katıldı.
1974 – Kıbrıs’ta Yunan subayların yönetimindeki Ulusal Muhafız Alayı, Cumhurbaşkanı Makarios’u devirdi ve EOKA-B lideri Nikos Sampson’u Cumhurbaşkanı ilan etti.
1983 – Orly Havalimanı saldırısı: Paris’in Orly Havalimanı’nda bulunan THY Bürosu’na, ASALA militanlarınca bomba atıldı. 8 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.
1997 – İtalyan moda tasarımcısı Gianni Versace, Miami, Florida’daki evinin önünde Andrew Cunanan adlı Filipinli bir eşcinsel tarafından öldürüldü.
1997 – Slobodan Milosevic, Yugoslavya Devlet Başkanı seçildi.
2008 – Bağdat’ın 60 km kuzey doğusundaki Bakuba şehrinde, iki intihar bombacısının bir askeri kampa düzenlediği eylemde en az 28 kişi öldü.

Süper Kulüp Magazin © 2013 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.