Süper Kulüp Haberleri

2021’de 24 ŞİRKET HALKA ARZ OLABİLİR

Halka arzlar çoğalacak

2021’de 24 ŞİRKET HALKA ARZ OLABİLİR
121
04 Ocak 2021 - 15:35

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Tevfik Eraslan son iki yıldır halka arzlarda küçük şirketlerin ön plana çıktığını dile getirerek artan yabancı ilgisi, yatırımcı sayısındaki büyük değişimle birlikte her şirketin halka arzı 2021 planları arasına aldığını belirtti. Eraslan, “Bireysel yatırımcının ilgisinin 2021’de devam etmesini bekliyorum. Yabancının ilgisinin olduğu ortamda bireysel yatırımcı ilgisi varsa büyük ölçekli şirketlerin halka arzını yapabilme imkanı olacak. 2019- 2020 çok büyük olmayan şirketlerin halka arzının olduğu yıllardı. 2021 yılında bu şirketlerin yanına büyük ölçekli şirketlerin katılabileceğini değerlendiriyoruz” dedi.

Halka arzlar çoğalacak

Birçok şirketin halka arz için hazırlandığını vurgulayan Eraslan, geçen dönemde hazırlığı tamamlanan enerji şirketi gibi birçok şirkette hazırlıkların sürdüğünü dile getirdi. Eraslan, “Şirketleri en büyük oranda cesaretlendiren ise borsada halka arz edilmek istendiğinde çok büyük iskontolarla yapılması gerekiyordu. Patronlar için şirketlerini borsada halka arz etmeyi cazip olmaktan çıkarıyordu bu durum. Fiyatların normalleşiyor olması patronların tamamının borsada halka arzı düşünmelerine neden oldu. Tüm şirketlerin yöneticileri halka arzı ciddi ciddi düşünüyor. Para ve maliye politikamızın bu şekilde devam ettiği takdirde halka açık olmayan tüm şirketler bunu ciddi olarak düşünecek. Bu trendi, bu olumlu piyasa ortamını ne kadar ileriye taşıyabilirsek halka arz edilecek şirket sayısı artar” diye konuştu.

20-24 şirket halka açılacak

Eraslan, Türkiye ekonomisinin çok şanslı olduğunu ve tek bir sektöre ya da çok az sektöre dayalı bir ekonomiye sahip olmadığımızı vurgulayarak şunları söyledi: “Çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren şirketlerimiz var. Halka arzların belli sektöre odaklanmayla devam etmeyecek. Ülkemizdeki bir çok farklı sektörden şirket bu konuyu değerlendirdiğini duyuyorum. 20- 24 değil çok daha üstünde halka arz rakamlarıyla önümüzdeki dönemde karşılaşıyor olacağız. Birçok şirket borsaya halka arz için hazırlanıyor. Yabancının ilgisinin olduğu ortamda bireysel yatırımcı ilgisi varsa büyük ölçekli şirketlerin halka arzını yapabilme imkanı olacak. 2019-2020 çok büyük olmayan şirketlerin halka arzlarıyla geçti. Son derece başarılı sonuçlar alındı. Ancak 2021 yılında bu şirketlerin yanına büyük ölçekli şirketlerin katılabileceğini değerlendiriyoruz.” (Dünya)

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.