Süper Kulüp Haberleri

2021’de DOLAR MI DAHA ÇOK KAZANDIRIR EURO MU?

Dünya Gazetesi yazarı Servet Yıldırım, 2021 küresel ekonomiyi analiz eden yazısında; bu yıl Euro’nun, dolardan daha fazla kazandıracağını yorumluyor

2021’de DOLAR MI DAHA ÇOK KAZANDIRIR EURO MU?
138
05 Ocak 2021 - 17:00

İşte o analiz: 

“2021’de Dolar mı daha çok kazandırır Euro mu? Tabii ki Euro. Bu konunda da neredeyse görüş birliği var. Euro’nun zaten başlamış olan tırmanışının arkasında Avrupa ekonomisinin performansı değil ABD’nin dinamikleri ve küresel toparlanmanın gücü olacak. ABD’de faizlerin en az 2 yıl daha mevcut seviyelerinde, yani sıfıra yakın seyretmesi bekleniyor. 2025’e kadar Fed’in faiz artırmayacağını öngören de var ama çok iddialı bir tahmin bu. 2025’e dair yapılan hiçbir tahminin anlamı olmadığını yaşayarak öğrendik. Euro aşının dağıtıma girmesinden yararlanacak para birimi olarak görülüyor. Euro/dolar paritesinin yıl içinde 1.25’in üzerini göreceği artık görülüyor ama acaba 1.30’un üzerine çıkar mı? Neden olmasın. AB’nin lokomotifi olan ülkeler ihracat ekonomileridir. Toparlanma ile ticaretin artması onlara yarayacaktır. Bu arada dünyada faiz ve getirilerin düşük seyretmesi nedeniyle temel göstergeleri iyi olan gelişmekte olan piyasa paraları da güçleneceklerdir. Nitekim son iki haftada TL de dahil bazı gelişmekte olan ülke paraları güçlenmeye başladılar bile. Gelişmekte olan ekonomilere para girişi hızlanabilir. COVID-19 krizinden güvenli liman olarak görülen başta ABD olmak üzere tüm gelişmiş ekonomilere park eden paralar kısmen tekrar daha yüksek getirilerin sunulduğu gelişmekte olan piyasalara kayabilir.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.