"2021'de Kanal İstanbul'la ilgili önemli gelişmeler olacak" | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 08:15

“2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal İstanbul’a ilişkin ” Finans modelini çalışıyoruz. 2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak.” dedi

“2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak”
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 3:24

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN Türk’te kendisine yöneltilen sorularını yanıtladı.

Bakan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
İSTANBUL TRAFİĞİ

İstanbul dünyanın çok özel bir şehri. 1995 yılında İstanbul’da işe başladığımda 1 milyon araç vardı şimdi 4.5 milyon araç var. Trafik sıkıntısına sonuç için trafik modelleri tartışılıyor. 1990’da tartışılıyordu. 1995’ten sonra yatırımlar yapılınca trafik durulmuştu. Değişken modeller var. İstanbul’da yapılması gereken işler var. Kalan metroların bitirilmesi, kavşakların bitirilmesi, sinyalizasyonun iyileştirilmesi lazım. Aktif ekibin orada çalışması lazım. Altyapıyı iyi kurmak ve geliştirmek için çalışmak lazım.

KANAL İSTANBUL
Önümüzdeki 100 yılın ihtiyaçlarını tasarlamak lazım. Denizden ticaret sağlanıyor, gemi hacimleri oldukça büyüdü, gemi ve liman yatırımları artıyor. Dünya’nın şu anki ticaret hacmi 12 milyar ton. Artarak gidiyor. İstanbul Boğazı bunu kaldıramıyor. Yapacağımız bir su yoludur. Eko sistemi bozacak bir şey yok. Devasa bir proje, hazırlıklar devam ediyor, teknik olarak yol aldık. Yasal düzenlemeler var. Finans modelini çalışıyoruz. 2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak.

YOL-KÖPRÜ ÜCRETLERİ
Bu bir finansal model aslında. Ücret yüksekliklerini değerlendiriyoruz. Bunları tartışıyoruz, memnuniyetlere bakıyoruz. Ücretler konusu tartışılabilir, bunların hepsini izliyoruz.

AŞI PASAPORTU
Sonuç alınmadı ama Avrupa’da tartışılıyor. Hangi aşıyı kabul edecekler, neleri kapsayacak. Konuşuluyor, netleşmedi. Avrupa’da büyük sıkıntı var. Biontech’in üretimi de sınırlı.

YAPILAN PROJELER
Öz kaynaklarımızla yaptığımız projeler yine halkın cebinden çıkıyor. Bu projeler halkın hizmetinde olacak projeler. Avrasya Tüneli’nden günde 50 bin araç geçiyor. Avrasya olmasaydı 15 Temmuz ya da FSM Köprüsü’nden geçeceklerdi. Zaman ve yakıt maliyetine baktığımızda bu projeler çok değerli. Bu projeler sonunda devlete kalacak.