Süper Kulüp Haberleri

250 milyar liralık satış hacmi! Yılbaşı alışverişleri yüzde 50 arttı

Bu yılbaşında alışveriş geçen yıla göre yüzde 50 arttı. En çok ev eşyaları ve temel gıda ile giyim, hediyelik eşya ve elektronik aletlerin satışı yapıldı. E-ticaret sektörü yılı 250 milyar liralık satış hacmiyle kapattı

250 milyar liralık satış hacmi! Yılbaşı alışverişleri yüzde 50 arttı
14
04 Ocak 2021 - 13:48

Pandemi yasağı kararı sonrası, bu yılı evlerinde geçirmek zorunda kalan tüketici yılbaşı alışverişlerini ağırlıklı olarak internet üzerinden yapınca e-ticaret kanalı, yılın son ayını da satış artışlarıyla kapattı. Tüketici başta gıda ve giyim olmak üzere en fazla elektronik, hediyelik ve ev eşyası satın aldı.

2020’DE REKOR GELDİ, HEDEF 400 MİLYAR TL

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Emre Ekmekçi, geçen yılı 136 milyar liralık ciroyla kapatan sektörün bu yıl rakamı 250 milyar liraya çıkardığını söyledi.

Yüzde 85’lik büyümenin sektör için bir rekor olduğunu dile getiren Ekmekçi, “Pandemi sonrası da sektördeki büyümenin ve yatırımların aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Tüketicinin değişen taleplerine yönelik olarak yapılacak yatırımlarla 2021 yılında satış hacminin 400 milyar lirayı geçmesini öngörüyoruz” dedi.

LOJİSTİKTE BU YIL SORUN YAŞANMADI

Yılbaşı alışverişinde yüzde 50’lik artış hedefine ulaşıldığının altını çizen Ekmekçi, 31 Aralık Perşembe gününden, 4 Ocak Pazartesi’ne kadar kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yılbaşının evde geçtiğini söyledi.

Buna paralel olarak e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde ev eşyaları, temel gıda, giyim, hediyelik eşyalar ve elektronik alet satışlarında artış yaşandığını dile getiren Ekmekçi, geçen yıl yaşanan lojistik ve kargo sorunlarının ise alınan önlemlerle bu yıl yaşanmadığını ifade etti.

Ekmekçi, “Sektör, bu yıl indirim kampanyalarına daha hazırlıklıydı. O nedenle lojistik ve kargo konularında şikâyetler de azaldı. Saat 16.00’ya kadar verilen siparişler, aynı gün teslimat ile evlere ulaştı. Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde kargolar çalıştı, planlı bir şekilde tüketicilere siparişleri sorunsuzca ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

ONLİNE TARAFTA SIÇRAMA YAŞANDI

BOYNER Büyük Mağazacılık Pazarlama ve Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Koçoğlu, satış ve ziyaretçi trafiğinin mağazalardan online alışverişe doğru yöneldiğini söyledi.

Mağazalardaki yoğunluğun ise hafta sonu kapalı olduğu için hafta içine kaydığını dile getiren Koçoğlu, “Mağaza trafiklerinde aralık ayının ilk haftasına oranla yüzde 27 artış yaşadık. Online alışverişte ise ciddi bir sıçrama yaşandı.

Boyner. com.tr’nin, Boyner’in genel operasyonunun içindeki payı yüzde 21’e, Morhipo.com ile birlikte yüzde 33’e çıktı. Bu oranın bir yılda yüzde 40’lar seviyesinde olacağını öngörüyoruz” diye konuştu. Koçoğlu, bir yandan da hediye kartı satışlarında da ciddi artışlar gözlemlediklerini kaydetti.

Pınar Çelik/Sabah

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.