Süper Kulüp Haberleri

5 Milyon TL’lik ‘Balon’ haber!

Balon balığı avcılığını teşvik etmek amacıyla bu yıl kuyruk başına 5 lira destekleme ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Toplam ödenecek para 5 Milyon TL.

5 Milyon TL’lik ‘Balon’ haber!
16
03 Aralık 2020 - 16:36

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, istilacı yabancı türlerle mücadele kapsamında balıkçılara 5 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Buna göre, balon balığı kuyruğunun 1 milyon adete kadar her bir adedi başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Kuyruk alımı, 31 Aralık 2020’ye kadar gerçekleştirilecek ancak daha öncesinde 1 milyona ulaşıldığında SUBİS üzerinden alım durdurulacak. Kuyruk alımı bugünden itibaren 5 iş günü sonra başlayacak.

Ekosistemleri korumak ve kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak amacıyla su ürünleri desteklemelerinde yeni düzenlemeler yapıldığını kaydeden Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, bu kapsamda istilacı yabancı bir tür olan balon balığının, sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına verdiği zarar nedeniyle avlanmasının destekleneceğini bildirdi.

Pakdemirli, “Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu çerçevede çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri ile yapılan balon balığı avcılığını destekleyeceğiz. Kuyruk başına 5 TL desteleme ödemesi yapacağız. Aynı anda hem sucul biyolojik çeşitliliğin korunması hem de balıkçıların desteklenmesi bağlamında bu uygulama bir ilk olacak” dedi.

Bakan Pakdemirli, destekleme kararnamesinin özellikle bahar aylarından önce çıkarılarak, balon balıklarının çoğalma dönemindeki potansiyelinin düşürülmesini sağlayacak şekilde planlama yaptıklarını da kaydetti.

BODRUMLU BALIKÇI: KAMPANYANIN SÜREKLİLİĞİ ÖNEMLİ

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde yaşayan 50 yıllık kaptan ve balıkçı Halil Aktaş, “Yaklaşık 8-10 yıldır görülen balon balığı artık istiladan da öteye kıyılarımıza tam olarak yerleşti. Balıkçıların ağlarından hergün 30-40 tane çıkıyor. Bakanlığın bu çalışması önemli ancak sürekliliği gerekir, balıkçılarada bir gelir kaynağı olur. Daha bugün akşam ağ atıp sabah toplayan küçük balıkçıların ağlarından 15 balon balığı çıktı. Bodrum’da yaklaşık 400 balıkçı var, önemli bir bölümü buna desek verir çünkü balon balığı denizlerimizi tüketmek üzere” diye konuştu.

Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.