Abdi İbrahim'in aşı için ortak arayışı sürüyor | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

6 Mart 2021 - 14:44

Abdi İbrahim’in aşı için ortak arayışı sürüyor

Nezih Barut geçen haftalarda yaptığı açıklamalarda Pfizer BioNTech aşısını üretebilmek için görüşmeler yaptığını söylemişti.

Abdi İbrahim’in aşı için ortak arayışı sürüyor
Son Güncelleme :

15 Ocak 2021 - 13:46

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı aşılamalar çoğumuzda endişe ve çaresizlik duyguları içinde başladı. Çin’den ne kadar aşı gelecek, anlaşma yapılan 50 milyon dozu alabilecek miyiz, neden diğer aşılar için adım atılmıyor soruları eşliğinde Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca aşısını yaptırdı. Sürü bağışıklığı için 60 milyon kişinin aşılanması gerektiğini biliyoruz.

Resmi olarak belirtilmese de hükümetin gözünün yerli aşılarda olduğu anlaşılıyor. Ancak yerli aşının ne zaman sonuçlanacağı ise belli değil. Atılabilecek adımlardan biri mevcut aşılardan birinin Türkiye’de üretilebilmesi.

Türkiye’nin en önemli ilaç üreticilerinden Abdi İbrahim İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut geçen haftalarda yaptığı açıklamalarda Pfizer BioNTech aşısını üretebilmek için görüşmeler yaptığını söylemişti. Son durum nedir diye aradım. Barut, henüz yanıt alamadığını, Prof. Dr. Uğur Şahin’le görüşebilmenin mümkün olmadığını söylüyor.

Türkiye’de aşı üretme izni alan Abdi İbrahim olarak mutlaka bu aşılardan birini üretmek istediklerini anlatan Barut, “Aşı izni alan birkaç firmadan biriyiz. Yatırım yapma kapasitemiz var. Japon ve İsviçreli ortaklarımız da istekli. Finansal olarak da imkânımız var. Şu anda Moderna ile bağlantılarımız da var” diyor. Barut, yeni teknolojiye sahip aşıların üretimi için ek yatırımların da hemen yapılabileceğini ekliyor.

Türkiye’nin ekonomik krizden çıkışta en önemli sektörlerinden biri turizmde Avrupa aşı şartı getiriyor. Bu da aşılamanın bir an önce hızlanmasını gerektiriyor. Umarız kaygılarımız boşa çıkar.

Jale Özgentürk/Cumhuriyet