Adalet Bakanı Gül'den 'Danıştay'ın 153. kuruluş yıl dönümü' nedeniyle mesaj | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

20 Haziran 2021 - 04:34

Adalet Bakanı Gül’den ‘Danıştay’ın 153. kuruluş yıl dönümü’ nedeniyle mesaj

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Danıştay’ın Anayasa’nın 2. maddesinde düzenlenen hukuk devleti ilkesini ve hukukun üstünlüğü anlayışını gerçekleştirmek bakımından hayati bir önemi haiz olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Gül’den ‘Danıştay’ın 153. kuruluş yıl dönümü’ nedeniyle mesaj
Son Güncelleme :

10 Mayıs 2021 - 19:00

Gül, “Danıştay’ın 153. kuruluş yıl dönümü ile Danıştay ve İdari Yargı Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Köklü geçmişinden aldığı bilgi birikimi ve tecrübesi ile hukukun üstünlüğü ve demokratik hukuk devleti ilkesinin güvencelerinden biri olan Danıştay’ın 153’üncü kuruluş yıl dönümünü kutlayan Bakan Gül, şunları kaydetti:

“Yürütme erkinin faaliyetlerinin yargısal denetimini gerçekleştirerek kamusal hizmetlerin yürütülmesi esnasında bireyin temel hak ve özgürlüklerine yönelik gerçekleşebilecek müdahaleleri denetleyen, bunun yanında yüksek danışma görevi ile Türk bürokrasisine önemli katkı sunan Danıştay’ın, Anayasamızın 2. maddesinde düzenlenen hukuk devleti ilkesini ve hukukun üstünlüğü anlayışını gerçekleştirmek bakımından hayati bir önemi haizdir. Hukuk devleti, temel hak ve özgürlüklerin teminatı, ekonomik ve toplumsal gelişmenin ana omurgası ve adaletin anahtarıdır. Türk yargı sisteminin en önemli kurumlarından olan Danıştay’ın, devletin adalet zemininde yükselmesinde ve hukuk devleti ilkesinin eksiksiz olarak hayata geçirilmesindeki katkılarını şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğine olan inancım tamdır.”

Danıştay başta olmak üzere, yargı görevini fedakarlıkla yürüten tüm yargı çalışanlarına başarılar dileyen, sevgi ve saygılarını sunan Gül, hayatını kaybeden Danıştay’ın mümtaz mensuplarını rahmetle yad etti.