Akaryakıt vurgunu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Ali Altınbaş'tan açıklama -Süper Kulüp

29 Ekim 2020 - 20:02

Akaryakıt vurgunu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Ali Altınbaş’tan açıklama

Geçen hafta, İstanbul merkezli 12 ilde gerçekte olmayan gemileri varmış gibi göstererek akaryakıt vurgunu yaptığı iddia edilen bir şebekeye operasyon düzenlenmişti.

Akaryakıt vurgunu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan işadamı Ali Altınbaş’tan açıklama
Son Güncelleme :

30 Eylül 2020 - 13:05

İddiaya göre emniyet, deniz araçlarına uygulanan vergi muhafiyetini suistimal eden bir çetenin varlığını tespit etti. Yapılan araştırmalarda çetenin gerçekte olmayan deniz araçlarına akaryakıt alıyormuş gibi gösterdikleri belirlendi.

Soruşturma kapsamında Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş da gözaltına alınmıştı. Sofu Altınbaş, sağlık sorunları sebebiyle ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Ali Altınbaş da ifadesi alındıktan sonra serbest kalmıştı.

Ali Altınbaş, gözaltıyla ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

Geçen hafta Altınbaş ailesinin ve şirketlerinin adlarının karıştığı haberlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Enerji sektörüne yönelik emniyet güçlerinin düzenlediği genel bir soruşturma kapsamında, şahsımın ve kardeşim Sofu Altınbaş’ın bilgisine başvuruldu. Altınbaş Holding’in iştiraki olan Altınbaş Petrol’ün (Alpet) 2011-2013 yıllarına ilişkin faaliyetleri arasında, bir balıkçı teknesine yapılan 36 bin TL’lik akaryakıt satışıyla ilgili açıklama istendi. Konuya dair tüm bilgi ve belgeler güvenlik birimlerine tarafımızca aktarılmış olup, söz konusu satışta herhangi bir usulsüzlük bulunmamaktadır.

Genel soruşturma kapsamında sektördeki birçok kurum ve yöneticinin ismi olmasına rağmen, medyaya yansıyan haberlerin odağında sadece Altınbaş Ailesi hedef gösterilmeye çalışıldı. Bu taraflı ve olumsuz haberlerin medyaya servis edilerek, bir algı operasyonu düzenlendiği, Altınbaş Ailesi ve Altınbaş Holding’in ticari itibarına zarar verilmek istendiği kanaatindeyiz.

Altınbaş Holding olarak kuyumculuk, değerli madenler, rafineri, akaryakıt dağıtımı, madeni yağ üretimi, gayrimenkul, finansal hizmetler, lojistik-denizcilik ve eğitim sektöründeki 50’den fazla şirketimiz, 5 bini aşan istihdam sayımız, yaklaşık 30 milyar TL’lik ticari hacmimizle ülkemize değer katmaya devam ediyoruz.

Altınbaş Holding A.Ş.’nin tüm faaliyetlerinin yasalara uyumlu ve şeffaf olduğunu, şirketlerimize yönelik herhangi bir adli işlem bulunmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ali Altınbaş

Yönetim Kurulu Onursal Başkanı

ALTINBAŞ HOLDİNG A.Ş.