Süper Kulüp Haberleri

ALTIN NİÇİN YÜKSELİYOR?

Kasım başında gram fiyatı 534 tl’ye kadar çıkan Kasım sonunda ise inişe geçip gram fiyatı Aralık’ta 440 tl’ye kadar düşmüştü. Altın son iki günde ise yeniden yükselişe geçti.

ALTIN NİÇİN YÜKSELİYOR?
130
05 Ocak 2021 - 17:06

Altın ons fiyatı 1.780 dolara seviyesinden; bugün 1.945 dolarla son 2 ayın zirvesine çıktı.

Doların düşük olmasıyla ons fiyatındaki yükseklik, gram fiyatına doğrudan yansımıyor. Gram altın 461 liradan işlem yapıyor.

Mutasyon ve doların düşüklüğü altını yükseltti

Yükselişte doların zayıflaması ve İngiltere’nin artan koronavirüs vakaları sebebiyle aldığı karantina kararı etkili oldu.

İngiltere’de aşılama çalışmaları başlamasına rağmen Başbakan Boris Johnson koronavirüsün daha hızlı yayılan mutasyonu nedeniyle yeniden kapanma kararı aldıklarını açıkladı. İngiltere’nin aldığı karar sadece bu ülkeyle ilgili değil koronavirüs mutasyonunun tüm ülkeleri olumsuz etkileyebileceği endişelerini artırdı.

Bunun yanında doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi de dün Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyesini gördü. Zayıflayan dolar da altın fiyatlarının yükselmesine destek oldu.

Kasım’da altın 1800 doların altına gerilediğinde piyasalarda aşı çalışmalarındaki olumlu gelişmelerin coşkusu yaşanıyordu. Ancak aşılama çalışmalarına rağmen dünya genelinde ekonomilerin yavaş bir toparlanma yaşamadı bekleniyor. Bunun yanında dünya genelindeki düşük faiz ortamı da altın talebini destekliyor.

Ayrıca, Güney Afrika’da görülen yeni koronavirüs mutasyonunun da altın fiyatlarını kısa vadede etkilemesi bekleniyor. Önemli bir altın ihracatçısı olan Güney Afrika’daki uçuş yasağı altın, platin ve paladyum gibi değerli metallerin fiyatlarını yükseltebiliyor.

Borsa Zamanı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.