Arif Çetin Paşa üçledi… ‘Demir Yumruk’ böyle indi… Vurgunun şifreleri

featured

Oda TV’de yer alan habere göre Türkiye, Demir-çelik piyasasını manipüle edip haksız kazanç elde eden isimlere yönelik başlatılan ‘Demir Yumruk’ operasyonunu konuşuyor.

Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı indirilen ‘Demir Yumruk’ta suç örgütlerinin liderleri kamuoyunun yakından tanıdığı Erol Evcil, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da aralarında bulunduğu 310 kişi gözaltına alındı.

‘Demir Yumruk’ böyle indi… Vurgunun şifreleri

Altın kaplamalı üzerinde Mescid-i Aksa’nın fotoğrafı ve ismi bulunan telefonu ile dikkat çeken örgütün lideri Hüseyin Eryılmaz’ın da yer aldığı çete 10 aylık teknik ve fiziki takip sonucu çökertildi.

ARİF ÇETİN’DEN ZİYARET

105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğratan suç örgütünün liderlerinden Hüseyin Eryılmaz’ı teknik ve fiziki takip süresi içinde Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin de ziyaret etti.

Ziyaretle ilgili Sabah Gazetesi’nde 28 Ekim 2021 günü yer alan haberde şu ifadeler yer aldı:

“Yozgatlı hayırsever iş insanı Hüseyin Eryılmaz, faaliyet gösterdiği Hatay’da Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’i konuk etti. Ziyarette hayırsever iş insanının yaptığı sosyal faaliyetler konuşulurken iş insanı Hüseyin Eryılmaz, gelişen ve büyüyen bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi. Çetin Paşa’yı, Eryılmaz ile birlikte Payas İlçe Kaymakamı Dr. Polat Kara, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Hatay İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, AKP Dörtyol ilçe Başkanı Mehmet Burak İzgi, İş insanları Sabit Eren, Mehmet Daşcı, Arslan Erkaya ve Halil Kaya karşıladı.”

TARTIŞILAN FOTOĞRAFLAR

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in bazı ziyaretleri kamuoyunda daha önce de tartışma yarattı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nca 2021 yılında hazırlanan çete raporlarında da adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk’le fotoğrafları bulunan Arif Paşa’nın son girdiği kadraj Erol Evcil’in ortağı Hüseyin Eryılmaz oldu.

İnfaz yasası düzenlemesi kapsamında 16 Nisan 2020’de tahliye edilen Erol Evcil, Nesim Malki cinayeti, kara para aklamak ve organize suç örgütü yönetmekten tutuklanmıştı.

İLGİLİ HABER: Galip Öztürk gözaltına alındı

GALİP ÖZTÜRK’ÜN EVİNDE

– İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılında hazırladığı listede 158 adamıyla ulusal alanda faaliyet gösteren suç örgütleri listesinde yer alan Metro Şirketler Grubu’nun sahibi Galip Öztürk’ün evine Arif Çetin 6 Ocak 2017’de konuk oldu.

– Kuvvet Köseoğlu cinayeti nedeniyle İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 8 Ekim 2012’de müebbet hapis cezası alan Galip Öztürk’ün cezasının infazı 2016 yılında durduruldu.

– Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Galip Öztürk’e, “öldürmeye azmettirme” suçundan verilen müebbet hapis cezası kararının yerinde olduğuna 2018 yılının kasım ayında hükmetti.

– Kararın ardından Gürcistan’ın Batum kentine kaçan Galip Öztürk’ün evinde bu yıl 7,2 kilogram kokain bulunması haberlere konu oldu.

İLGİLİ HABER: Taner Ay hayatını kaybetti

SELAHATTİN YILMAZ’IN OĞLU

– Yine aynı listede 40 adamıyla yer alan diğer bir isim ise Selahattin Yılmaz…

– Selahattin Yılmaz’ın oğlu Alperen Göktuğ’un 9 Haziran 2020 günü yaptığı paylaşıma göre Arif Çetin makamında babasını ağırladı.

– Alperen Göktuğ’un paylaşımı şu şekilde: “Arif Çetin Paşa Jandarma Genel Komutanı paşamız ve canım babam… Yüce Allah dostluğunuzu daim etsin.”

– Selahattin Yılmaz’ın ismi ilk kez, 1998’de Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan’ın silahlı saldırıya uğraması olayı ile gündeme geldi.

GÜRBÜZ ÇAPAN’A KURŞUN

– 14 yaşında bir çocuğa vurdurtulan 9 Eylül 1998’de Milliyet’e röportaj veren Gürbüz Çapan, “Selahattin Yılmaz Küçükköy’de 20 – 24 yaşlarında sokak çocuklarından oto hırsızlığı çetesi kurmuş bir kişi. Benimle hiçbir bağlantısı yok. Bu nedenle arkasındaki adamların kim olduğunu öğrenmek için Maykıl’ın kısa sürede yakalanması gerekir. Aksi halde ölümüyle hikayenin geri kalan kısmını asla öğrenemeyiz” ifadelerini kullandı.

– ‘Cürüm işlemek amacıyla oluşturulan teşekkülü yönetmek’, ‘Kasten adam öldürmeye azmettirmek’ ve ‘6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ suçlarından tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderilen Yılmaz, 14.5 ile 22.5 yıl arasında ağır hapis cezası istemiyle İstanbul DGM’de yargılandı.

NEJAT DAŞ AYRINTISI

Selahattin Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumhuriyet tarihinin en büyüğü olarak duyurduğu 2020 yılında gerçekleştirilen Bataklık isimli uyuşturucu operasyonun bir numaralı sanığı Nejat Daş’ı 1994 yılında Türkiye’den kaçıran Yakup Süt’ün adamı olarak korku saldı.

Selahattin Yılmaz 2017 yılında da haraç çetesinin lideri olarak tutuklandı.

Hazar Şahsuvar

Odatv.com

Arif Çetin Paşa üçledi… ‘Demir Yumruk’ böyle indi… Vurgunun şifreleri
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin