Asgari ücrete yılda iki kere zam sinyali

Eylül 2020’de başlayıp dört ay süren faiz indirimi serisi ve Rusya’nın ABD ve NATO’yla yaşadığı gerilimde yeni bir perde açarak başlattığı ‘Ukrayna’yı işgal’ hareketi, halihazırda baskı altında olan Türkiye ekonomisini iyiden iyiye sıkıştırdı.

Bu altı aylık süreçte neredeyse her ürüne birbiri ardına zam gelirken, aralık ayında yüzde 50 artışla 4 bin 253 lira olarak belirlenen asgari ücret enflasyon karşısında eridi. Ekonomistler ve işçiler, bir süredir ‘asgari ücrete yılda 2 kere zam yapılması’ için çağrıda bulunuyor. Ak Partili Cahit Özkan: Akaryakıt fiyatlarında vergiyi neredeyse sıfırladık

Son olarak, kriz nedeniyle oylarının eridiği görülen iktidardan da bu yönde bir sinyal geldi.

TVNET’te yayınlanan Sert Sorular programında Taha Hüseyin Karagöz’ün sorularını yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’a “Asgari ücrete yılda bir kez yapılıyor, bunun ikiye çıkarılma olasılığı var mı? Altıncı ayda bir düzeltme gibi bir şey olur mu?” sorusu soruldu.

‘Mevzuat değiştirmek mümkün’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu daha önce ifade ettiğini belirten Özkan, bunun mümkün olduğunu belirterek “Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Biz parlamentoda her zaman milletimizin menfaati ne gerektiriyorsa bunu her zaman yaparız” ifadesini kullandı.

‘Biz maliyetlere asgari ücretli vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz’

Özkan, “Bu CHP’nin aklına gelmez, bizim aklımızda var. Biz maliyetlere asgari ücretli vatandaşımızı ezdirmeyeceğiz. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız” dedi ve ekledi:

“Maliyet artışı mı var? O zaman vatandaşımızın gelirinde de artışı sağlayacak tedbir ve kararları alacağız.”