Aşı karşıtı NBA yıldızı Andrew Wiggins aşı olmazsa 14 milyon dolar kaybedecek

featured
service

NBA takımlarından Golden State Warriors’ın yıldız basketbolcusu Andrew Wiggins, bu sezon takımıyla maçlara çıkamama tehlikesi yaşıyor. Aşı karşıtı olduğunu açıklayan Wiggins, eğer aşı olmazsa oynamadığı her maç için 350 bin dolar kaybedecek.

NBA takımlarından Golden State Warriors’ın başarılı forveti Andrew Wiggins, Kovid-19 aşısı karşıtı olması nedeniyle sezonun tamamını kaçırma tehlikesi yaşıyor. Yıldız basketbolcu eğer aşı karşıtlığını devam ettirirse, oynamadığı her iç saha maçında maaşından 350 bin dolar kaybedecek. Golden State’in iç sahada oynayacağı 41 maç sonrası Wiggins’in kaybı 14 milyon 350 bin doları bulacak.

San Francisco eyalet yönetimi, geçtiğimiz haftalarda belirlediği Kovid-19 kurallarına göre kapalı mekan etkinliklerine katılmak isteyen 12 yaş ve üstü kişilere aşı olma zorunluğu getirmişti. Bu zorunluluktan sağlık sorunu bulunan ve dini nedenleri gerekçe gösterenler muaf tutulacaktı.

26 yaşındaki Wiggins daha önceki açıklamasında, “Ben aşı olmak istemiyorum ve bu benim kişisel kararım. Kimseye de ‘aşı olma’ demiyorum. Tamamen kişisel bir kararım ve bir şekilde buna zorlanmadığım takdirde de aşı olmayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

“AŞI OLMAYANLAR KAPALI ALANLARA GİREMEYECEK”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından San Francisco Halk Sağlığı Departmanı, sağlık sorunu ve dini gerekçeleri de devre dışı bırakarak kapalı mekan etkinliklerine katılmak isteyen 12 yaş üstü herkesin aşı olmasını zorunlu tuttu. Yapılan açıklamada, “Mevcut kurallara göre aşısız kişiler, aşısız olma nedenleri ne olursa olsun kapalı alanlara giremeyecekler” ifadeleri kullanılmıştı.

Bu karar sonrası NBA yönetimi, dini nedenlerden dolayı muafiyet talep eden Andrew Wiggins’in bu talebini reddetti. Lig yönetiminin yazılı açıklamasında, “NBA, San Francisco Halk Sağlığı Departmanı’nın büyük salon etkinliklerinde 12 yaş ve üstü tüm katılımcılar için Kovid-19 aşısı zorunluğu kararı sonrası Andrew Wiggins’in talebini değerlendirdi ve reddetti. Wiggins, eyalet yönetiminin şartlarını yerine getirene kadar iç saha maçlarında forma giyemeyecek” denildi.

KYRIE IRVING DE AŞI OLMADI

FOX Sports’ta yer alan habere göre Kyrie Irving, halen Kovid-19 aşısı olmadı. Yıldız oyuncu, en bir doz aşısını olmadığı sürece takımının antrenman tesisi ve iç saha kompleksine giriş yapamayacak. Bu durum da oyuncunun iç saha maçlarında boy göstermesinin önüne geçen bir kural olarak öne çıkıyor.

Aşı karşıtı NBA yıldızı Andrew Wiggins aşı olmazsa 14 milyon dolar kaybedecek