‘Asker Eşleri Soyunsun’ Demişti: Nagehan Alçı’ya İstinaftan Kötü Haber

İstinaf Mahkemesi, Gazeteci Nagehan Alçı'nın asker eşlerinin soyunmasına yönelik attığı bir tweet nedeni ile açılan davada önemli bir karar verdi. Yerel mahkemenin 'husumet yok' diyerek verdiği red kararını İstinaf kaldırdı. Gazeteci Alçı'nın tweeti nedeni ile onurunun zedelendiğini kaydeden hava pilot yarbay eşi Püren Ödemiş 1000 TL manevi tazminat talep ediyor.

Nagehan Alçı, tartışma yaratan mesajı 2010’da paylaşmıştı. Alçı, Twitter hesabı üzerinde paylaştığı mesajda “Bizim askerlerin eşleri ve sevgilileri de Güneydoğu’daki gaziler için marif takvimine soyunsun!” demişti. Ergenekon ve Balyoz soruşturma ve davalarının gündemin ilk sırada olduğu bir süreçte yapılan paylaşım tartışmalara yol açmıştı. Bu kişilerden bazıları da yargı yoluna gitti. Alçı’ya karşı dava açma yoluna giden kişilerden biri de eşi hava pilot yarbay olarak görev yapan Püren Ödemiş oldu.

Tazminat davası açtı

Ödemiş, İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat talepli dava açtı. Ödemiş, Alçı’nın mesajının tüm asker eşlerini kapsadığını, asker eşi olması nedeni ile onuruna ve haysiyetine saldırıldığını öne sürdü.

 

Davaya bakan mahkeme husumet yönünden ret kararı verdi. Karada özetle ‘Davalı bir topluluğu hedef aldı. Davanın, topluluk temsilcisi tarafından açılması gerekir. Davacının (Püren Ödemiş) ‘taraf’ sıfatı yok. Bu nedenle aktif husumet yönünden davanın reddi gerekir’ denildi.