Asya borsalarında alıcılı seyir

featured

Hong Kong’un Hang Seng endeksi art arda üç olumsuz seanstan sonra yüzde 2 yükselirken, Hang Seng Tech endeksi yüzde 3’ten fazla yükseldi. Çin anakarasında, Şanghay Kompoziti yüzde 1 civarında arttı ve Shenzhen Bileşeni 1.661 değer kazandı.

Avustralya’nın yıllık tüketici fiyat endeksi Aralık 1990’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. S&P/ASX 200 yüzde 0.2 daha yüksek işlem yapmak için bazı kazançlardan vazgeçmeden önce rapor öncesinde yüzde 0.25 yükseldi. Avustralya doları en son 0,6388 dolarda kaldı.

Nikkei 225 Japonya’da yüzde 1.17 ve Topix yüzde 0.93 yükseldi. Güney Kore’nin Kospi’si yüzde 0.94 ve Kosdaq yüzde 0.15 yükseldi. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yüzde 0,94 yükseldi.

Hindistan piyasası tatil nedeniyle kapalı.

Çin’de kamu bankaları ABD doları satarak yuana destek oldu

Kaynaklara göre Çin kamu bankalarını ABD doları satışı dün ABD piyasalarının açılışından sonra başladı. ABD ve Londra piyasaları açıkken genelde dolar satışı yapmaktan kaçınan Çin kamu bankalarının Çin piyasası açıldıktan sonra da bu satışa devam ederek yunanın ABD doları karşısında değer kazanmasını sağladıkları öne sürüldü.

ABD piyasaları açıkken yapılan satışlarla 7,3034 seviyelerine gerileyen USDCNY, bu sabah Çin piyasasında süren satışlarla 7,2699’a kadar indi. Şu sıralarda da 7,2872’den işlem görüyor.

BOJ, getirilerdeki yükselişin önüne geçmek için devlet tahvili alımını artırdı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) devlet tahvili getirilerinde son dönemde yaşanan artışın önüne geçmek için bugün yapacağı günlük tahvil alım operasyonunda miktarı artıracağını bildirdi.

BOJ, 10-25 yıl vadeli Japon devlet tahvillerinde 250 milyar yen olan limiti 350 milyar yene çıkardı.

Banka, 3-5 yıl vadeli tahvillerde 475 milyar yen yerine 575 milyar yen tutarında, 25 yıldan uzun vadeli tahvillerde de 100 milyar yen yerine 150 milyar yen tutarında tahvil alımı gerçekleştirecek.

Asya borsalarında alıcılı seyir
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin