Asya borsalarında Fed baskısı

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Salı günü yüzde 5’ten fazla bir yükselişle kapattıktan sonra erken işlemlerde yüzde 0.81 düştü. Şanghay Kompozit Çin anakarasında yüzde 0,39 ve Shenzhen Bileşeni yüzde 0.193 düştü.

Japonya’da Topix yüzde 0.22 yükseldi. Fast Retailing, Japonya’daki Uniqlo satışlarını raporlayacak şekilde ayarlandı.

Kospi Güney Kore’de rotayı tersine çevirerek yüzde 0.42 yükseldi ancak Kosdaq yüzde 0.34 düştü. Güney Kore’nin enflasyonu, Ekim ayında analistlerin tahmin ettiği yüzde 5,6’nın üzerinde, yüzde 5,7’ye yükseldi.

Avustralya S&P/ASX 200 yüzde 0.33 daha yüksek işlem gördü ve bölgedeki trendi aştı. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yatay seyretti.

“Getiri eğrisi kontrolünü daha esnek hale getirmek bir seçenek olabilir”

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, BOJ’un getiri eğrisi kontrol politikasında ince ayarlar yapılmasının gelecekte bir seçenek olabileceğini, ancak şu anda bir değişiklik öngörmediklerini söyledi.

Parlamentoda konuşan Kuroda, “Eğer yüzde 2 enflasyon hedefinin başarılması ufukta görünür ise, getirisi eğrisi kontrolünü daha esnek yapmak bir seçenek haline gelebilir” dedi.

Ancak Kuroda, o noktaya gelinene kadar BOJ’un ultra düşük faiz oranlarını devam ettirmesi ve ekonomiyi desteklemek için tüm getiri eğrisi üzerinde aşağı yönlü baskıyı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında döviz kurlarının ekonominin temel göstergelerini yansıtır şekilde istikrarlı hareket etmesinin arzu edildiğini tekrarlayan Kuroda, G7 ve G20’nin keskin, tek taraflı kur hareketlerine yanıt verilmesi gerektiği konusunda anlaştıklarını hatırlattı.

YORUM