Bakan Varank tarih verdi: Sprey aşı yıl içinde hazır | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 19:33

Bakan Varank tarih verdi: Sprey aşı yıl içinde hazır

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara’da katıldığı bir üretim tesisinin açılışında, son günlerde gündemde olan nazal (sprey) aşıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank tarih verdi: Sprey aşı yıl içinde hazır
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 7:53

Sprey aşı için tarih de veren Varank, şunları söyledi:

“Nanografi çatısı altında faaliyet gösteren bilim insanları, klasik aşılardan farklı olarak burundan sprey olarak uygulanacak yenilikçi bir aşı türü geliştiriyor. ODTÜ, Hacettepe, Gazi ve Ankara üniversitelerinin altyapı, bilimsel beceri ve akademik tecrübelerinin katkılarıyla Türkiye’nin ilk intranazal (sprey) yerli aşı geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bu aşı mRNA ve inaktif aşı teknolojisinden farklı olarak protein temelli tasarlandı.

Burundan uygulanan aşı, virüsün insanları enfekte ettiği yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüs ile daha etkin mücadele edeceği öngörülüyor. Bu aşı türü, mutasyon durumunda çok hızlı bir şekilde yeniden modelleme ve salgının olası ilerleyen seyirlerinde elimizi güçlendirme potansiyeline sahip. Nisanda insan deneylerimize başlayacağız. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun onayı bekleniyor. Tüm klinik aşamaların tamamlanması durumunda bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz. Bu tür yenilikçi ve çözüm odaklı çalışmalar yürüterek ülkemize hatta tüm insanlığa katkı sağlama gayretinde olan Türk bilim insanlarımızı buradan tekrar tebrik ediyorum.”