Bankalar kredi musluğunu açtı | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

8 Mart 2021 - 11:39

Bankalar kredi musluğunu açtı

Bütün güçleri ile kredi plasmanlarına yüklenen bankaların kredi miktarı artışa geçerek iyi bir yükselme trendi yakaladı. Kaynak: Bankalar kredi musluğunu açtı

Bankalar kredi musluğunu açtı
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2010 - 23:40

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların Mayıs 2010 verilerini açıkladı. Kriz döneminde sürekli azalan kredi miktarı 2009 yıl sonuna göre yüzde 11,9 arttı.
Reel faizin sıfır civarında dolaşması, bankaları 2010 2.yarısı için telaşlandırdı. Bütün güçleri ile kredi plasmanlarına yüklenen bankaların kredi miktarı artışa geçerek iyi bir yükselme trendi yakaladı.
BDDK verilerine göre menkul değerler yüzde 5,5 oranında artış gösterirken, takipteki alacaklar ise yüzde 1,9 oranında azaldı. Sektörün Mayıs 2010 dönemindeki kârı ise 10.328 milyon lira seviyesine çıktı. Dönem kârı bir yıl öncesine kıyasla 1.261 milyon TL tutarında ve yüzde 13,9 oranında yükselme gösterdi. Sektörün Mayıs 2009 döneminde yüzde 19,3 seviyesinde olan sermaye yeterliliği standart oranı ise Mayıs 2010 tarihi itibarıyla yüzde 19,5 seviyesine çıktı.
Türk Bankacılık Sektörünün aktif büyüklüğü Mayıs 2010 döneminde 879.309 milyon lira. Sektörün aktif toplamı son bir yıllık dönemde 134.164 milyon lira artış gösterdi. Aktif kalemler içerisinde krediler 439.342 milyon lira, menkul değerler 277.271 milyon TL lira seviyesinde gerçekleşti.

KAZANAN VE KAYBEDEN BANKALAR

Banker dergisi her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya bankaları kar/zarar sıralamasını yayınladı.
Bu sıralamanın en çarpıcı yanı gelişmekte olan pazarlar bankalarının öne çıkması. Üç büyük Çin bankası ilk 20 sıralamasında ön saflarda yer buldu. ABC Çin Ziraat Bankası ki dünyanın en büyük halka açılımına hazırlanıyor, bu sıralamada 14 üncü durumda. Sıralamanın ilk iki bankasıda Çinli.
Büyük kayıplar Avrupa bankalarında. Başta Royal Bank of Scotland olmak üzere, Commerzbank,UBS gibi büyük Avrupa bankaları kaybedenler arasında. ABD”de sukutu hayal yaratan Citibank oldu.

Birleşmiş Milletler: Dolar rezervini azaltın

BM başlıca küresel para birimi olarak ABD dolarının terk edilmesi çağrısında bulundu. BM”in bu tavsiyeleri son yayınladığı “2010 Dünya Ekonomik ve Sosyal Araştırma Raporu”da “ yeraldı. Paroprda uluslar arası mali alanda ABD dolarının daha az bağımlı hale gelmesi gerektiği, doların küresel para birimi olmasının küresel ekonomiyi, ABD”nin patra politikasına ve ABD ekonomisinin durumuna bağlı hale getirdiği ifade edildi.doların dengeli bir rezerv para birimi için şart olan değeri muhafaza etme özelliğinin olmadığını ispat ettiği kaydedildi.

Yüzde 11.7″lik büyümeye seviniyoruz

Krizin ardından ilk büyüme verisini memnuniyetle karşıladık. TÜİK”e göre, ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde %11.7 büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSMH serisine göre ise ilk çeyrekte bir önceki döneme göre sadece %0.1 büyüme gerçekleşmiş oluyor. Büyümenin ksynağı baz etkisi. Sabit fiyatlarla %11.7 büyüyerek geçen yılın aynı dönemine göre 23 milyar 350 milyon olan GSMH, son altı yılın en büyük büyüme rakamı, baz etkisinden kaynaklandı. Cari fiyatlarla GSYH, 243,3 milyar TL oldu. Tarımda 3.8 küçülme yaşanırken, en büyük artış %22.4 ile toptan ve perakende ticarette yaşandı.

Sonuç : 2010 yılının ilk çeyreğinin 11.7″lik büyümesi, 2009 yılının %14.5 küçülmesinin
Tam rövanşını alıp 2008 yılı kriz öncesine tam olarak dönmediğimizi, ama durgunluktan çıkma yolunda olduğumuzu gösteriyor.

Osman Arolat dostum bu konudaki yazısında ne diyor?

2010 yılının 11.7″lik büyüme oranı bize ne söylüyor diye baktığımızda özet cümlemiz;
“Türkiye krizden çıkma, durgunluktan kurtulma yoluna girmiştir. Rehavete kapılmadan, işsizliği azaltan kayıt dışılıkla mücadelede başarı sağlayan projelere ihtiyacımız var. Vakit kaybetmeden bu alanlarda sorunları azaltan projeler üreterek yola devam etmeliyiz.” oluyor.
Arolat”ın yazısını okumanızı tavsiye ederim.
Mevcut olumlu makro verilere rağmen, özellikle KOBi seviyesindeki kuruluşların kan ağladığını belirtmem gerekir.
Geçen gün konuştuğum dostum fabrikasını kapattığını ve 77 çalışanının işine son verdiğini anlatırken gözleri dolu dolu idi. Tahsilat yapamadığını, üretimi sürdüremediğini ve 40 yıllık baba yadiğarına veda ettiğini hüzünle anlatıyordu. En çok da işten çıkardığı insanlardı. Ankara”da maaşını ayın başında sarı zarfı ile alan kesim (artık bankalara yatıyor malum) bunu fark edecek durumda değil.
Satışlar durdu. Evini satmak isteyip satamayanlar, maaşını muntazam alamayınca işsiz kalmamak için gıkı çıkmayanlar, tefecilerin acımasız eline düşüp evini barkını yok pahasına kaybedenler gazetelerimize yansımayan gerçekler. Bizim sitede satılık 20″nin üzerinde ev var. Satıp daha küçük bir yere geçmek ve aradaki farkla borçlarını ödemek istiyorlar. Ama alan yok.
İşte en son örneği şarkıcı Haluk Levent, tefeciden aldığı 50.000 TL.lik borcunun nasıl 600.000.-TL. olduğunu anlayamadan konser bitimi cezaevinde soluğu aldı. Bırak adam çalışsında ödesin be kardeşim. Oradaki polise de anlam veremiyorum. Adamın konserini bitirmesine bile müsaade etmediler. Nedir bu Allah aşkına. Cinayet mi işlemiş? Zavallı Haluk”da basit bir icra davası demesine rağmen derdini anlatamadı. Apar topar götürdüler.

Cumhurbaşkanı’nın başarılı çocuğu

Bu arada Cumhurbaşkanı”nın gerçekten başarılı çocuğunun Harvard”ı (babasının ismini gizleyip) kazanmasını da kutlarız. Eski başkan Bush, Al Gore ve Obama”da Harvard da okumuştu. Siyasilerin çocukları arasında da yarış başladı ve bir Harvard modasıdır gidiyor. Malum Sn. Başbakan”ın oğluda Harvard”dan mezun oldu. Cumhurbaşkanımız yıllığı 50.000.-USD olan çocuğunun Harvard masrafını kara kara düşünürken, özel okul zamları karşısında nasıl baş edeceklerini düşünen başka ailelerde var. Allah hepsine kolaylık versin.

Dış açıkta hızlı artış

TÜİK mayıs ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye”nin ihracatı mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre %34.5 artarak, 9 milyar 885 milyon dolar oldu. İthalat da %35.4 artarak, 14 milyar 719 milyon dolara yükseldi. Mayısta dış ticaret açığı %37.3 artarak, 3 milyar dolar 520 milyon dolardan 4 milyar 834 milyon dolara yükseldi.
Yılın ilk 5 ayındaki dış ticaret açığındaki artış ise %115 olarak gerçekleşti ve 22.5 milyar dolara ulaştı. Mayıs ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı%67.2″ye geriledi. 5 aylık karşılama oranı geçen yılın aynı dönemine göre %79″dan %66.9″a indi.

Bir spekülatöre yasak geldi, borsanın dengesi bozuldu

Borsa dedikodularında Ali Karakaya ile ilgili haberler güncelliğini koruyor. Dönemin en büyük spekülatörüne yasak geldi. Zaten mevsimsel düşüklük içine giren borsa hacımları yarı yarıya düştü. Karakaya Ankaralı bir spekülatör. Yönlendirdiği fonların 400-500 milyonTL.ye ulaştığı biliniyor. Davranışları ile dikkati çeken Karakaya”nın kullandığı aracı kurumların kendisini ikaz etmeleri gerekir diye düşünüyorum. Görüştüğüm bazı fon yöneticileri bu konudaki tereddütlerini belirtiyorlar.

Petkim hisseleri Karakaya olayından en fazla etkilenen hisselerden. Petkim piyasanın istikbal vadeden hisselerinden. Elindeki Petkim hisselerini karısına devir için izin isteyen Karakaya”nın bu devirden sonra hareketlenmesi bekleniyor.
Üzerinde durulması gereken, tek bir spekülatörün pazarı bu kadar etkileyebilmesidir.

Borsada yeni halka açılmalar yaşanırken, sayının çok az olması da sorgulanıyor. Azlık nedeni SPK”nın prosedür ve denetleme uygulamaları. Kayıtdışı ekonominin varlığıda bu konuda sayılan engeller arasında. SPK kendi açısından haklı görülebilir. Vatandaşın parasını korumak onun görevi. Ancak ağaçlarla uğraşırken ormanı kaybetmemek gerekir.

IMKB”nin yeni toplara ve oyunculara ihtiyacı var

Halka açık şirketleri gereksiz prosedürlerle bıktırmamak gerekiyor. Diğer önemli bir neden aile şirketlerinin halka açıldığında genel kurullarda karşılaştığı gereksiz sorgulamalar. Elinde tek bir hisse senedi olan bazı sorunlu tiplerin gereksiz soru ve suçlamaları. Patronlar bu gibi şeylerle uğraşmak istemiyorlar.
İzlediğim halka açık bazı şirketlerin genel kurullarında yaşanan ve incir çekirdeğini doldurmayan gereksiz tartışmalar.
Borsanın başlangıç yıllarında Rahmetli Vehbi Koç”un, Fuat Süren”in sabırla bu sorulara cevap verişlerini hatırlarım. Hissesini o zaman yatırdığı mark üzerinden hesaplayıp hesap soran Almanya”daki işçilerimi hatırlarım. Gerçi o günler geride kaldı .
Bir de dikkatimi çeken SPK”nın ve hatta IMKB”nin genel kurullara izleme için adam göndermemesi. Genel kurulların izlenmesini fevkalade faydalı buluyorum.
Çözüm: IMKB”nin yeni toplara ve oyunculara ihtiyacı var. Bunun için ne gerekiyorsa yapılması gerekiyor.
Kent Gıda, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) yılın ilk yarısında yüzde 509,47 oranında getiri ile yatırımcısına en çok kazandıran hisse senedi oldu.
İMKB verilerine göre, ilk yarıda 213 hisse senedi yatırımcısına kazandırırken, 116’sı ise kaybettirdi.
Kent Gıda yüzde 509,47 getiri ile en çok kazandıran hisse senedi olurken, bu kağıdı yüzde 438,46 ile RHEA Girişim, yüzde 317,68 ile Aslan Çimento takip etti.
Yılın ilk yarısında en fazla değer kaybeden hisse senedi ise yüzde 64,04 ile Sönmez Flament oldu.Bu arada TEB %31.07 kaybettiren senetler arasında.

BOYNER : AB VİZYONUNA DİNAMİK BİR GERİ DÖNÜŞ LAZIM.

Brüksel”de AB Konsey Başkanı Herman Von Rumpay ile görüşen TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’nin AB vizyonuna ”dinamik bir geri dönüş yapması gerektiğini” vurgulayarak, bu stratejik hedef doğrultusunda partiler üstü çalışılmasını istedi.
Dünya ekonomisinde, Çin, Rusya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin ağırlık kazanmasıyla yaşanan eksen kaymasına Türkiye’nin mikro reformlarla rekabet gücünü koruyarak cevap verebilmesi gereğine işaret eden Boyner, bu kapsamda AB üyelik reformlarının önem taşıdığını ve İspanya’nın dönem başkanlığının son gününde gıda güvenliği faslının müzakerelere açılmasının oldukça memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Gelecek 30 yılın yıldızı : HİNDİSTAN

Geçtiğimiz hafta yapılan panelde Hindistan masaya yatırıldı. Yüksek oranlı büyüme rakamlarının yanı sıra düşük maliyetli işgücü Hindistan”ı üretim üssü olarak ön plana çıkarıyor. Özellikle Avrupa, Japonya ve ABD”de artan yaşlı nufüs ve yükselen tüketim harcamaları Hindistan”ı 30 yılın en gözde pazarları arasına sokuyor.

1.2 milyar nufüs ve fakirliğin kol gezdiği Hindistan”ın bu özelliği dikkate değer. Bu ülkede bu insanlar nasıl yaşıyorlar diye düşünürken, karşınıza bu göz kamaştırıcı “30 yılın yıldızı” paftası çıkıyor. Gerçekten orada yaşan nüfusun %10″u belki memnun. Gerisinin pek aynı düşüncede olduğunu sanmıyorum.Ülkenin zenginleride giderek zenginliklerini ve kendilerini Londra, Paris ve New york!a taşıyorlar.Dışarda yatırımlar yapıyorlar. Ama işgücünün ucuz olduğu bir gerçek. Siyasi istikrarı 60 yıllık mücadelenin sonunda sağladılar. Budizmin etkisi yaygın. Tevekkül genel kabul görmüş bir gelenek ve sosyal patlama yok. Hindistan Hükümeti mümkün olduğu kadar halkına iş ve aş sağlayabilirse” 30 yılın yıldızı” sözüne bende katılıyorum.

PİYASALAR

Yurtdışı piyasalarda risk alma iştahı azalıyor. İşlem hacımları düşüyor
Avrupa Bölgesinde Avrupa Merkez Bankası”nın problemli bankalar için ayırdığı 3 aylık fonlara beklenenden daha az talep olması piyasalara moral verirken, kredi değerlendirme kuruluşu Moody”s in İspanya”nın notunu düşürmek için gözlem altına alması haberi piyasalardaki olumlu havanın dağılmasına neden oldu.
ABD’de geçen hafta açıklanan datalara göre ADP özel sektör istihdam verisi Haziran’da 60,000 artış beklentisine karşılık 13,000 lik artış kaydederken, Orta-batı bölgesindeki iş dünyası aktivitesini gösteren Chicago PMI beklentilerin üzerinde açıklandı. ABD borsaları yılın ikinci çeyreğinde Lehman’ın batışından bu yana görülen en kötü performanslı çeyrek dönemini sonlandırırken, Dow Jones % 0.98 değer kaybederek 9.774 seviyesinden, S&P 500 % 1.01 değer kaybederek 1.030 seviyesinden ve Nasdaq da % 1.21 değer kaybederek 2.109 seviyesinden günü tamamladı. Dünkü kapanışlara göre 31 Mart tarihinden bu yana Dow Jones % 10, S&P 500 ise % 12 değer kaybetti.

Yurtdışı piyasalarda gündem Avrupa”nın borç sorunu ile ilgili endişelerden ABD ve global piyasalardaki büyüme endişelerine doğru kayıyor.

ABD”de geçen hafta açıklanan imalat PMI ve işsizlik maaşı başvurularının, moralleri bozması ile ABD borsaları ard arda dördüncü günü de düşerek kapadı. Dow Jones % 0.42 değer kaybederek 9.732 seviyesinden, S&P 500 % 0.32 değer kaybederek 1.027 seviyesinden ve Nasdaq % 0.37 değer kaybederek 2.101 seviyesinden günü tamamladı. Finans hisselerinin piyasalardaki düşüşe önderlik ettiği görüldü. Bugün Asya piyasalarında yatay bir seyir gözlemlenirken, Avrupa piyasalarının güne küçük kazanımlarla başlaması bekleniyor.
Dün ABD de açıklanan verilerde ABD”de haftalık İşsizlik Başvuruları 472,000 ( beklenti 459,00), ikinci el ev satışlarındaki azalma % 30 (beklenti % 15),ISM üretim endeksi de 56,2 (beklenti :59) olarak açıklandı. Piyasalar bugün 110,000 olarak açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verisine odaklanacak. Piyasaların bugün TSI 15,30 da açıklanacak verilerden sonra hareketlenebileceğini düşünüyoruz.

İspanya”nın AAA kredi notunun Moody”s tarafından indirebileceğine yönelik açıklamaların ardından yapılan bono ihalesinde İspanya sıkıntısız bir şekilde 3,5 milyar €”luk bono satışı gerçekleştirdi. İhalenin ardından euro kazanımları devam etti.
Haftanın son gününe 1,5840 seviyelerinden giren başlayan dolar kotasyonları paritedeki yükseliş hareketinden sınırlı seviyede faydalanabildi ve kurlar haftayı 1.5660 seviyelerinde kapadı. Doların euro ya karşı sert bir şekilde değer kaybettiği görülürken bu durumun gelişmekte olan ülke para birimlerine etkisinin sınırlı olduğu görüldü. kotasyonların bu hafta 1,57-1,59 aralığında seyretmesini bekleyebiliriz.

Dolardaki düşüşün nedeni : Zayıf ABD verileri ve İspanya”nın borçlanmasını zararsız atlatması.

Parite hareketli günler yaşıyor. Moody”s in İspanya”nın kredi notunu düşürmek amacıyla gözlem altına alması ile 1,22 seviyelerine gevşeyen parite, zayıf ABD verileri ve İspanya”nın borçlanmasını sorunsuz bir şekilde halletmesi ile birlikte teknik seviyeleri bir bir kırarak 1,25 seviyelerinin üzerine tırmandı. Haftayı 1.2565″dan kapadı.Bu hafta 1.2450-1.2550 aralığında seyretmesi bekleniyor.

Tahvil faizi düştü: Yabancı alımları

Geçen haftanın son gününe % 8,65 seviyelerinden başlayan gösterge tahvil bileşikleri yabancı alımları ile birlikte düşüş yönünde hareket etti ve % 8,66 seviyelerine kadar geriledi
Dolar ve borsadaki hacım düşmesinin etkisiyle düşük seyir bekleniyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • ISATR227.690.00 10.00%
 • TRILC12.10 10.00%
 • SNKRN30.80 10.00%
 • NIBAS30.84 9.99%
 • IZTAR25.76 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • KENT367.30 -5.75%
 • PAMEL33.00 -5.71%
 • SONME81.40 -5.57%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • BRKSN12.69 -4.15%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GUSGR6.14 -4.81%
 • KOZAL132.70 2.95%
 • PETKM6.10 1.33%
 • GARAN9.25 0.00%
 • EKGYO2.45 -0.41%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.552.39 % 0,68
DOLAR 7.5606 % 0,37
EURO 8.9920 % 0,11
BITCOIN 49.735.31 % 1,39
ÇEYREK ALTIN 674.66 % 0,33
GRAM ALTIN 414.47 % 0,48