Bera Holding'de neler oluyor? Ali Rıza Alaboyun’dan zehir zemberek açıklama | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

13 Mayıs 2021 - 15:42

Bera Holding’de neler oluyor? Ali Rıza Alaboyun’dan zehir zemberek açıklama

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan alınan Ali Rıza Alaboyun, görevden alınışıyla ilgili yaptığı yeni açıklamada Haşim Şahin ve Erol Kaya’ya yönelik şok ifadeler kullandı. ‘Çarpık yapılaşma’yla Genel Kurul’da mücadele edeceğini de ilan etti.

Bera Holding’de neler oluyor? Ali Rıza Alaboyun’dan zehir zemberek açıklama
Son Güncelleme :

29 Nisan 2021 - 1:02

Borsagundem sitesinin  26 Nisan tarihinde Bera Holding hisseleriyle ilgili manşetine yönelik, Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak bir açıklama yapan, ardından görevden alındığı duyurulan Ali Rıza Alaboyun, şok gelişmelerle ilgili sert sözlerle konuştu.

“Ortaklık davaları nedeni ile icra yolu ile kapanma noktasına gelen holdingi Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile çıkan bir yasa ile yeniden hayata döndürdük” diyen Ali Rıza Alaboyun holdingin iç yapılanması nedeni ile normalleşme, şeffaflaşma ve hesap verebilme ilkelerini yerleştirmede diğer üyeler ile sorun yaşadığını söyledi.

“HOLDİNGİN YÖNETİM YAPISI İKİ KİŞİNİN ÜZERİNE KURGULANMIŞ”

Holdingin geçmişten gelen ve tamamen kapalı bir yapı içerisinde yönetildiğine şahit olduğunu dile getiren Alaboyun, kurumsal yönetişim ilkelerini oturmak ve yeniden yapılanmak konusunda holding yönetimindeki üyelerin hep direnci ile karşılaştığını belirtti. Holding yönetim yapısının tamamen Erol Kaya ve Haşim Şahin üzerine kurgulandığına dikkat çeken Ali Rıza Alaboyun, bu iki kişinin diğer yönetim kurulu üyeleri ve holding yöneticileri üzerinde hükmedici bir otorite oluşturduklarına şahit olduğunu dile getirdi.

Ali Rıza Alaboyun’un açıklamasındaki ifadeleri şöyle:

“Bu ikili holding üzerinde kurdukları otoriteyi, Holding genel kurullarında Yönetim Kurulu Üyelerini gerçek şahıslardan oluşturmak yerine tamamen tüzel kişi olan holding şirketlerinden oluşturuyorlar. Örneğin üç yıl süre ile görev yapmak üzere Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. AŞ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Bera Turizm İnş. Seyahat Tic. AŞ, diğer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Kompen PVC Yapı ve İnş. Malz. San. Tic. AŞ, Yönetim Kurulu Üyesi olarak Komyapı İnş Taah. San. Tic. AŞ, diğer Yönetim Kurulu üyesi olarak Konya Kağıt San. Tic. AŞ. Seçiliyor. Sadece bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri de SPK mevzuatı gereği gerçek kişilerden oluşuyor.  Aslında genel kurullarda hissedarlar 3 yıl süreliğine gerçek kişileri seçtiklerini sanıyorlar ama gerçekte seçtikleri holding şirketleri.

“SENİ GÖREVDEN ALIRIZ” TEHDİTLERİ

Vakit geçmeden genel kurulun yapıldığı günde tüzel kişi holding yönetim kurulunda görev almak üzere kendi adına temsilci seçiliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Divapan AŞ adına temsilcisi Ali Rıza Alaboyun, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bera Turizm AŞ adına temsilci Erol Kaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kompen AŞ adına Temsilci Ulvi Bezirci, Yönetim Kurulu Üyesi Komyapı AŞ adına temsilci Osman Elvan, Yönetim Kurulu Üyesi Konya Kagıt AŞ adına Haşim Şahin şeklinde temsilci atanıyor. Bu temsilcilerin hepsi de aynı zamanda Divapan AŞ nin, Bera Turizm AŞ nin, Kompen AŞ nin,  Komyapı AŞ nin, Konya Kâğıt AŞ nin, 4’er kişilik yönetim kurulu üyeliğini oluşturuyorlar. Bazı üyeler bazı şirketlerin yönetiminde yer alamazken Erol Kaya ve Haşim Şahin her şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyorlardı. Erol Kaya ve Haşim Şahin istedikleri zaman yönetim kurulu üyesi temsilcileri değiştiriyorlardı. Bende böyle bir çarpık yapının içine Yönetim Kurulu Başkanı olarak geldiğimi zamanla fark ettim. Zaman içerisinde genel kurullardaki seçimlerinin hiçbir etkisinin olmadığını, bu iki kişinin her şeyi kontrol ettiğini, yönetim kurulu başkanı olarak beni bile zaman zaman tehdit eder üsluplarına şahit oldum. Böyle bir yapının holdingin gelişmesini önlediğini söylediğimde ‘ya temsili yönetim kurlu başkanı olarak kal ya da seni görevden alırız’ tehditleri üzerine aramızdaki sorunlar başladı.

“VAKFIN 4.6 MİLYON HİSSESİNİ GENEL KURULDA KULLANMA İMKANI BULDULAR”

Genel kurul yaklaşırken benden kurtulmak istediklerini her seferinde hissettirmeye başlamışlardı. Çünkü Holding yönetim kurulu başkanı aynı zamanda 4.6 milyon hisseye sahip Bera Vakfı’nın da başkanı idi. Divapan AŞ yönetimini acil toplayarak benim Divapan’ı temsilen yaptığım Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan alarak Haşim Şahin’i getirdiler ve böylece Vakfın 4,6 milyon hissesini genel kurulda kullanma imkânı buldular. Holding’deki her hesap holding menfaatine değil, Erol Kaya ve Haşim Şahin’in gücünün devamlılığı üzerine yapılıyor. Davalar nedeni ile batma noktasına gelen holding çabalarımla hayat bulunca, sorunsuz bir holdingin üstüne konma gibi bir arzuları olduğu zaman içerisinde ortaya çıktı.

Bu çarpık yapılanma Erol Kaya ve Haşim Şahin’in yeniden yönetim kuruluna seçilmesi üzerine kurulduğu için, şirketlerimiz üzerindeki 16.000.000 adet holding hisseleri, içeriğini bilmediğimiz ve yönetim kurulunda tartışılarak karara bağlanmamış satış sözleşmeleri ile üçüncü şahıslara satılarak genel kurulda kendileri için oy kullanılmasını amaçlıyorlar. Hâlbuki şirketlerimiz değeri çok iyi seviyeye gelmiş olan bu hisseleri satarak işletme sermayesi yapabilirler, bu kaynak işletme sermayesi olarak kullanılmadığı için onun yerine çok yüksek faizli krediler ile şirketlerimizi borçlandırıyorlar. Bu hisselerin bir an evvel şirketlere dönmesi gerekiyor, çünkü sattıklarını söyledikleri üçüncü şahısların 16.000.000 hisse karşılığı olan yaklaşık 450.000.000 TL’yi ödeyebilme güçleri yok.  Holdingde yaşanan bu çarpık düzeni, kardeşi Osman Elvan da yönetim kurulunda olduğu için Sayın Bakan Lütfi Elvan ile paylaştım. Sayın Lütfi Elvan’a bağlı olan SPK’nın başkanı Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na izah ettim. Çünkü holdingin %75 oranında hissedarları hala kolundaki bileziğini holdinge veren anneler, yastık altındaki dövizini yatıran dedeler ile Almanya’daki küçük birikimlerini holdingde büyük umut ile holdingde değerlendirmek isteyen işçilerimizden oluşmaktadır. Bu küçük yatırımcıların hakkının korunması öncelikle SPK’nın görevidir. Şahsıma ve holdingin geleceğine güvenerek borsadan Bera hissesi alan yerli ve yabancı yatırımcılara teşekkür ediyorum. Onların hissemize olan ilgisi nedeni ile geçmişte mağdur olan kurucu hissedarlarımızın mağduriyeti ortadan kalktı ve hisseleri değer kazandı.

“BENİM AÇIKLIK POLİTİKAMDAN HEP RAHATSIZ OLDULAR”

Bu ikili yapı Holdingi kalkındırmaz, bu iki insan maalesef Konya’da herkese mesafeli ve kapalı bir hayat sürüyorlar. Konya siyaseti ile basını ile bürokrasisi ile hiç bir iletişimleri yok. Benim izlediğim açıklık politikasından hep rahatsız oldular.  Bugün beni, yarın bir bakanın kardeşini, bir başka günde bir başka siyasetçiyi kullanmak gibi yol izliyorlar. Adeta Kombassan’ın kuruluş değerleri bir tarafa itilmiş. Holdingin büyümesinden, başarısından mutlu olmayan ve eski kapalı yapısına dönmesini isteyen bir anlayış hâkim. İlk yaptıkları icraatta Holdingin başarısına büyük imzalar atmış olan Ankara ofisteki personelin, şoför dâhil, işine son vermek oldu.  Emek vererek sorunlarını çözdüğüm ve geleceğine umutla baktığım, Konya’mızın ve ülkemizin göz bebeği haline getirdiğimiz holdingi bu ikilinin eline bırakmayacağım. Yeni bir kadro ile Genel Kurul’da hazır olacağım. Yönetim kurulunda çalışacağım arkadaşlarımın listesini kısa süre ortaklarımız ve kamuoyu ile paylaşacağım.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ali Rıza Alaboyun”

ALİ RIZA ALABOYUN’UN YENİ YÖNETİM LİSTESİ

Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan alınan Ali Rıza Alaboyun önümüzdeki Olağan Genel Kurul’a yönetim kurulu için yeni bir listeyle katılacağını açıkladı. Son 4,5 yıldır holdinge birçok emeği geçtiğini, gelinen başarının devam ettirilmesi gerektiğini dile getiren Alaboyun, bu amaçla holdingi yalnız bırakmak gibi bir sorumluluktan kaçmayacağını dile getirdi. Alaboyun kendisiyle birlikte Genel Kurul’da önerilecek 5 kişilik yeni ‘yönetim kurulu’ listesini hem kamuoyuna hem de küçük ortaklara açıklamanın kurumsal yönetişim ilkelerinin bir gereği olduğunu ifade etti. Alaboyun’un yönetim kurulu listesindeki isimler şunlardan oluşuyor:

Ali Rıza ALABOYUN

Enerji Eski Bakanı olarak hizmet etti, 3 dönem Aksaray milletvekili olarak parlamentoda bulundu. EtiBank’ın eski genel müdür yardımcısı olan Ali Rıza Alaboyun son 4 buçuk yıldır Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktaydı. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Pennsylvania State Üniversitesi mezunu olan Alaboyun kamu ve özel sektördeki tecrübesi ve ilişkiler ağı ile holdingi başarılı bir noktaya taşıdı

Nevzat PAKDİL

TBMM Başkan Vekili görevinde bulundu. Halen Türk Parlamenterler Birliği Başkanı olarak devam etmektedir. Nevzat Pakdil Başbakanlık Personel Prensipleri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir İETT genel müdürlüklerinde de bulundu. Halen New Bridge şirketinde yönetim kurulu üyeliği görevini yürütüyor. Nevzat Pakdil aynı zamanda rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu başkanın da kayınbiraderidir. Nevzat Pakdil’in Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinden lisans, Türkiye Ortadoğu amme idaresi enstitüsünden kamu yönetim master derecesi vardır.

Ülker GÜZEL

Eski bakanlarımızdan rahmetli Hasan Celal Güzel’in eşi olan Ülker Güzel geniş bir bürokrasi tecrübesine sahiptir. Dış Ticaret Müsteşar Yardımcılığı, Devlet Planlama Teşkilatı Genel Müdür Yardımcılığı, New York ve Stockholm ticaret müşavirliği görevinde bulunan Ülker Güzel Birleşmiş Milletler projelerinde görev aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Ülker Güzel annesi tarafından Konya’dan Çelebiler sülalesi ile kökleri Mevlana’ya kadar ulaşmaktadır.

Süleyman YILMAZ

Halen Kobi A.Ş’nin Genel Müdürlüğü görevini yürüten Süleyman Yılmaz son 3 yıldır Bera Holding Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Süleyman Yılmaz finansman, yatırım, borsa ve SPK mevzuatları konusunda uzman bir kişidir. Bera Holding’de de Konya Kâğıt Fabrikası’nın halka arz konusuna öncülük etmiştir. Aslen Konya Beyşehir’li olan Süleyman Yılmaz ve ailesi Kombassan Holding’in kurucu ortaklarındandır.

Hüseyin ÜZER

Bilkent Üniversitesi Ekonomi mezunu ve İngiltere Cambridge Üniversitesi’nde MBA masterını yapmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu’nda daire başkanlığı görevinden ayrılarak özel sektöre geçen Hüseyin Üzer, Başkent Gaz, Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı gibi firmaların borsaya açılmasına öncülük etmiştir. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu konularında uzman olan Hüseyin Üzer aslen Konya Beyşehir’dendir.