Süper Kulüp Magazin

BİST UYARIYI ALDI, AÇIĞA SATIŞI YENİDEN GETİRİYOR

BİST yeniden açığa satış işlemlerini başlatıyor.

BİST UYARIYI ALDI, AÇIĞA SATIŞI YENİDEN GETİRİYOR
6
29 Haziran 2020 - 20:21

Endeks değerlendirme kuruluşu MSCI, açığa satış gelmezse BİST’i ligden düşürürük dedi; BİST bugün gereken adımları kamuoyuna atacağını ima etti.
BİST yönetimi, açığa satış yasağını kaldırma hazırlıklarını bitirdi. Bu hafta içinde BİST 30 hisselerinde açığa satış yasaklarının kalkması bekleniyor…
Borsa İstanbul’da şubat ayından bu yana uygulanan açığa satış yasağının kısa süre içinde kademeli olarak kaldırılması hazırlıkları yapılıyor.

Açığa satış yasakları önce banka hisselerinde başlamıştı sonra pandemi nedeniyle endeksin sert düşmesiyle tüm BİST hisselerine yasak getirildi.

Gelişmekte olan ülke borsalarının genel seyrini gösteren endeksleri hazırlayan Morgan Stanley Capital International (MSCI), açığa satış yasağını gerekçe göstererek Borsa İstanbul’u gelişmekte olan ülkeler endekslerinden çıkarmayı gündeme aldıklarını belirtmişti.

Açığa satış yasağının kaldırılması hazırlıklarının bu açıklamadan sonra yapıldı.

Açığa satış en riskli işlemlerden biri
Açığa satış yöntemiyle hisse yatırım yapmak kısaca şudur; sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Bir hisse senedini açığa satmak, sahip olunmayan ama fiyatının düşmesi beklenen hisse senedini ödünç alıp satmak demektir.

Yatırımcı fiyatı düştüğünde aynı hisse senedini daha ucuza geri alarak aradaki fiyat farkından kazanç elde etmektedir. Riskli ancak kar getirisi yüksek bir yatırım tercihidir.

Süper Kulüp Magazin © 2013 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.