Borsa 2200 puandan geri döndü

Güne kısmi yükselişle başlayan borsada alımların artmasıyla 2200 puan seviyesine yaklaşıldı. Ancak BIST 100 endeksi bu seviyeyi geçemeyince satışlar hızlandı.

Rusya-Ukrayna savaşı küresel piyasalarda varlık fiyatlarını etkilemeye devam ederken, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve Avrupa Birliği’ne (AB) mal tedarikinde ödemeyi dolar veya avro ile almanın artık anlamsız olduğunu belirterek, “Dost olmayan ülkelere doğal gaz satışının ödemelerinde Rus rublesine geçmeyi planlıyoruz.” dedi. Putin’in açıklamaları sonrası Avrupa’da doğal gaz ve brent petrol fiyatlarında artışlar yaşandı. Analistler, Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili haber akışının gündemin odağındaki yerini koruduğunu belirterek, bugün ABD Başkanı Biden’ın Avrupa’da katılacağı toplantılardan gelecek haber akışının varlık fiyatlarını etkileyebileceğini ifade etti. Yurt içinde, dün beş işlem günü süren yükseliş serisine son veren BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,26 azalışla 2.183,10 puandan tamamladı. Açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bu seansta da geçerli olacak.

Kurlardaki yükseliş devam ediyor. Bugün saat 18:00 itibarıyla dolar/TL 14,82 seviyesinden, euro/TL ise 16,34 seviyesinden işlem görüyor.