Borsa tarihi zirvesine dayandı

BORSAGUNDEM.COM

Hafta başından bu yana ABD’de beklentilerin üzerinde gelen 3. çeyrek şirket finansal sonuçları ve makroekonomik veriler risk iştahını desteklerken, gelecek döneme yönelik umutları artırarak resesyon endişelerinin de hafiflemesini beraberinde getirdi. Buna karşın dün Avrupa tarafında açıklanan eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin tarihi seviyelere çıkması, enflasyon ve resesyon ikileminin yeniden yatırımcıların odağına yerleşmesine neden oldu. Söz konusu gelişmenin yanı sıra Çin’de önemli ekonomik verilerin bir gerekçe gösterilmeden belirsiz bir tarihe ertelenmesi, enerji krizini tırmandıran gelişmelerin mevcudiyetini koruması ve merkez bankaları yetkililerinin “şahin” açıklamalarına devam etmesi de risk iştahındaki düşüşü destekledi.

Yurt içinde dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,01 artışla 3.880,34 puandan tamamlayarak kapanış rekoru tazeledi. Analistler, küresel çapta enflasyon ve resesyon endişeleri ile yükselen tahvil faizlerinin, risk iştahının terse dönmesine neden olduğunu söyledi. Asya ve Avrupa’da ekonomiye ilişkin endişelerin arttığına da işaret eden analistler, yurt içi ve ABD’de açıklanacak şirket finansal sonuçları ile hisse ve sektör bazlı hareketliliğin devam edebileceğini kaydetti.

Dolar/TL bugün saat 13:00 itibarıyla 18,59 civarında işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL 18,19’dan alıcı buluyor.

BORSA İSTANBUL

Analistler, bugün yurt içinde TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararının, yurt dışında ise Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, AB Liderler Zirvesi ve Fed yetkililerinden gelecek açıklamaların de yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.800 puanın destek, 3.950 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi güne yüzde 0,31 yükselişle 3892,54 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 12,20 puan ve yüzde 0,31 değer kazanarak 3.892,54 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,31 gerilerken, holding endeksi yüzde 0,48 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,53’le bilişim, tek kaybettiren bankacılık oldu.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,90 artışla 3.915,37 puana yükseldi.

Endeks, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 35,02 puan değer kazandı.

Günün ilk yarısında mali endeks yüzde 1,29, hizmetler endeksi yüzde 1,15, sanayi endeksi yüzde 0,52 ve teknoloji endeksi yüzde 1,17 değer kazandı.

Önceki kapanışa göre günün ilk yarısında BIST 100 endeksine dahil hisselerden 65’i yükseldi, 32’si değer kaybetti. En çok işlem gören hisse senetleri Türk Hava Yolları, Halkbank, VakıfBank, Akbank, Yapı Kredi oldu.

KÜRESEL PİYASALAR

ABD

Dün ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklanan “Bej Kitap” raporu, ABD’li şirketlerin zayıflayan talebe ilişkin artan endişelerle ekonomik görünüm konusunda daha karamsar hale geldiğini ortaya koydu. Bu gelişmelerle tahvil faizleri yeniden yükselişe geçerken, pay piyasalarında satış baskısı arttı.

New York borsasında dün karışık bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,85 değer kaybetti. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,16 ile Temmuz 2008’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne de düşüşle başladı.

YORUM