Borsa tarihi zirvesini yeniledi

BORSAGUNDEM.COM

Hafta başından bu yana ABD’de beklentilerin üzerinde gelen 3. çeyrek şirket finansal sonuçları ve makroekonomik veriler risk iştahını desteklerken, gelecek döneme yönelik umutları artırarak resesyon endişelerinin de hafiflemesini beraberinde getirdi. Buna karşın dün Avrupa tarafında açıklanan eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin tarihi seviyelere çıkması, enflasyon ve resesyon ikileminin yeniden yatırımcıların odağına yerleşmesine neden oldu. Söz konusu gelişmenin yanı sıra Çin’de önemli ekonomik verilerin bir gerekçe gösterilmeden belirsiz bir tarihe ertelenmesi, enerji krizini tırmandıran gelişmelerin mevcudiyetini koruması ve merkez bankaları yetkililerinin “şahin” açıklamalarına devam etmesi de risk iştahındaki düşüşü destekledi.

Yurt içinde dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,01 artışla 3.880,34 puandan tamamlayarak kapanış rekoru tazeledi. Analistler, küresel çapta enflasyon ve resesyon endişeleri ile yükselen tahvil faizlerinin, risk iştahının terse dönmesine neden olduğunu söyledi. Asya ve Avrupa’da ekonomiye ilişkin endişelerin arttığına da işaret eden analistler, yurt içi ve ABD’de açıklanacak şirket finansal sonuçları ile hisse ve sektör bazlı hareketliliğin devam edebileceğini kaydetti.

Merakla beklenen TCMB faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası beklentilerin aksine, 150 baz puan indirim ile politika faizini yüzde 10,50’ye çekti. PPK açıklamasında; takip eden toplantıda benzer bir adım daha atılacağı ve faiz indirim döngüsünün sona erdirileceğinin gündeme alındığı bildirildi.

Dolar/TL bugün saat 18:00 itibarıyla 18,60 civarında işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL 18,33’ten alıcı buluyor.

BORSA İSTANBUL

Analistler, bugün yurt içinde TCMB Para Politikası Kurulu’nun (PPK) faiz kararının, yurt dışında ise Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi ve haftalık işsizlik başvuruları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirterek, AB Liderler Zirvesi ve Fed yetkililerinden gelecek açıklamaların de yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.800 puanın destek, 3.950 seviyesinin direnç konumunda bulunduğunu ifade etti.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 0,53 yükselişle 3900,85 puandan tamamladı.

BİST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 20,51 puan artarken, toplam işlem hacmi 95,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Endeks gün içinde en düşük 3877, en yüksek 3942 puanı gördü.

YORUM