Süper Kulüp Haberleri

BORSA YILA POZİTİF BAŞLADI

Borsa İstanbul yılın ilk gününe yüzde 0.55 yükselişle 1484,83 puandan artıda başladı

BORSA YILA POZİTİF BAŞLADI
16
04 Ocak 2021 - 14:44

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yeni yılın ilk işlem gününe yüzde 0,55 artışla 1.484,83 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 8,11 puan ve yüzde 0,55 değer kazanarak 1.484,83 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,47 ve holding endeksi yüzde 0,45 yükseliş kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,59 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı, tek gerileyen ise yüzde 0,41 ile orman, kağıt, basım oldu.

Analistler, bugün yurt içinde enflasyon ve imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, düşüş eğilimindeki döviz kurlarının pay piyasalarını desteklemeye devam ettiğini kaydetti.

Dünya genelinde bugün açıklanacak imalat sanayi PMI verilerinin, ekonomik aktiviteye ilişkin beklentiler üzerinde belirleyici olacağına değinen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.490 ve 1.520 seviyelerinin direnç, 1.420 puanın destek konumuna gelebileceğini söyledi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, aralık ayında TÜFE yüzde 1,02 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,02) göre bir önceki ay yüzde 14,03 olan yıllık enflasyonun yüzde 14,34’e çıkacağı hesaplanıyor. Tüketici Fiyat Endeksi, kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,30 artış göstermişti.

SABAH BÜLTENİ / AÇILIŞ BEKLENTİLERİ

Yılın son iş gününe yatay başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içinde de yatay seyretti ve 1,476 seviyesinden kapanış yaptı. Böylelikle endeks 2020 yılında %28 yükseliş kaydetmiş oldu. İşlem hacmi 27.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 44 hisse değer kazandı, 48 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.37 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı piyasalarda ise yatay bir seyir izleniyor.

Son iki haftayı tatiller nedeniyle düşük işlem hacmi ve volatilite ile tamamlayan küresel piyasaları yeni haftada ise oldukça yoğun bir gündem bekliyor. Öyle ki, yurtiçinde enflasyon rakamının öne çıktığı haftada dışarıda ise Fed tutanaklarının yanında PMI rakamları, ISM endeksleri ve ABD istihdam verileri açıklanacak. Yarın Georgia’da yapılacak Senato seçimini ise haftanın en önemli konu başlığı olarak dikkat çekiyor.

Küresel piyasalar açısından gündem yeniden yoğunlaşıyor. ABD tarafında senato seçimleri yakından takip edilirken, yarınki (05 Ocak 2021) seçim sonrasında Demokratların çoğunluğu sağlaması yeniden “mavi dalga” temasını destekleyecek ve piyasaları pozitif etkileyebilecek. Öte yandan 6 Ocak’ta da başkanın resmi şekilde açıklanması bekleniyor, bu koşullarda Trump ve destekçilerinin tepkisi merak konusu. Öte yandan aşı gelişmeleri de devam ediyor, Ocak ayı içinde sıklıkla takip edeceğimiz bir gündem olacak. Nitekim İngiltere’de AstraZeneca aşısı kullanılmaya başlayacak. Ekonomik veri tarafında ise Çin PMI verilerinde ivme kaybı izlendi. Bugün Avrupa ve ABD’de de Aralık ayı Markit PMI imalat endeksleri takip edilecek. İçeride ise Aralık ayı enflasyon verisi ön plana çıkıyor. Piyasa beklentisi aylık %0.95 seviyesinde bulunuyor.

Yeni haftaya başlarken piyasalardaki genel olumlu havayı bozacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü ile ilgili gelişmeler yine izlenecek. Buna karşın toplu aşılamanın başlamış olması da olumlu havayı destekliyor. Yeni haftaya başlarken ABD future endekslerinde yatay bir seyir görüyoruz. Asya borsaları ise karışık seyrediyor. Dolar kuru içeride Cuma gününe kıyasla %1’e yakın aşağıda. Ons Altın ve Gümüş %1-2 yükselişleri ile günün dikkat çekenleri.

Bu sabah Asya borsalarında Çin ve Güney Kore’deki yükselişler dikkat çekerken, ABD vadelileri yatay. Dolar’daki değer kaybının da yeni yılda da devam ettiğini gözlemliyoruz. Haftaya pozitif bir görüntüyle başlayan TL’nin, ülke risk primimizdeki iyileşmeye trendinin sürdüğü ortamda enflasyon verisi sonrasında da yükselişini sürdürebileceğini düşünüyoruz. TL’deki değer kazanımlarına paralel BIST100 endeksinin de güne %0,5’e yakın alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz. Alınan tedbirlerin ardından günlük vaka sayılarının 10 binin altına kadar düşmesi de olumlu haber akışı olarak izlenirken, özel büyük bankaların 2021 beklentilerini açıklayacağı haftada BIST100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde bugün 1.500 seviyesini hedefleyebilir.

BIST 100 teknik beklenti

Güne yükselişle başlayan BİST 100 endeksi seans içerisinde dalgalı seyretti ve günü düşüşle tamamladı. 1476 seviyesinde kapanış gerçekleştiren endekste güçlü görünümde henüz bir bozulma yok. Rekor serisi gerçekleştiren endekste bu tür düzeltmelerin normal olduğunu düşünüyoruz. Yükselen trend korunduğu takdirde 1487 ve 1500 seviyelerini direnç olarak takip etmeye devam ediyoruz. Aşağı yönlü hareketlerdeyse 1444 ve 1424 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.
Destekler: 1444 – 1424 – 1404
Dirençler: 1487 – 1500 – 1520

A1 CAPİTAL / VAKIF YATIRIM / ÜNLÜ MENKUL / İNTEGRAL YATIRIM

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.