Borsacı Mehmet Akdere tahliye edildi

Emniyet boşa operasyon yapmış ! Borsacı Mehmet Akdere tahliye edildi 2 Ekim 2022 tarihinde sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla gözaltına alınan daha sonra da tutuklanan borsacılar serbest kaldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, borsa işlemlerinde örgütlü ve organize biçimde usulsüzlük yapıldığı ve Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet edildiği iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Mehmet Akdere ile birlikte tutuklanan 5 isim serbest kaldı.

“Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma”, “Kurulan Örgüte Üye Olma” ve “6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet” suçlarından gözaltına alınan ve Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan şüphelilerden Mehmet Akdere, Necip Kaan Karayal, Hakan Gençoğlu, Ahmet Can Teoman ve Barış Aşçıoğlu, sorgularının ardından Sermaye Piyasası Kanunu’ndaki ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçundan tutuklanmıştı.

Diğer 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
Bugün yapılan duruşmada ise borsa davasında tutulu sanıkların tamamının tahliyesine karar verildi.
Bu arada kasım ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu 2022/173660 numaralı kararda ‘kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına’ karar vermişti.

Türkiye sermaye piyasaları ilk vadeli işlemler kriziyle karşı karşıya kaldı. Vadeli işlemler ve opsiyon borsasında bankacılık hisseleri üzerinde yapılan yüksek hacimli kaldıraçlı işlemlerle spot piyasadaki hisselerin fiyatını oynatan yatırımcılar tavan tavan günlerinin ardından 12 Eylül’deki zirvesinden ekim ayı başına kadar sert düşüşler yaşandı. Yüksek kaldıraçlar sonrasında sert hisse hareketleri nedeniyle yaşanan teminat tamamlama çağrıları yatırımcıların yanı sıra aracı kurumları da zor durumda bıraktı.

2 Ekim’de polis operasyon düzenleyerek 8 kişi gözaltına aldı. Sermaye Piyasası Kurulu zor durumda kalan aracı kurumlar ve diğer düzenleyici kurumlarla toplantı yaptı. Takasbank devreye girerek büyük krizi önledi.

Kaynak: Borsa ajansı

YORUM