Süper Kulüp | Magazin | Müzik| Borsa | Dedikodu | Cemiyet | Influencer |

Borsaları sıcak bir yaz bekliyor

İkinci çeyrek beklentilerinin aşırı düşük olması boğa piyasasının desteklenmesini sağlamış olabilir. CFRA Baş Stratejisti borsaların üçüncü çeyrekte karanlık bir döneme girebileceğini öngörüyor

Borsaları sıcak bir yaz bekliyor
1116
30 Haziran 2020 - 18:33

Borsalar korona virüs gölgesindeki başarılı bir çeyreğin ardından sıcak geçecek bir üçüncü çeyreğe hazırlanıyor. Yatırım araştırmaları firması CFRA’nın Baş Yatırım Stratejisti yılın en zor dönemlerinden birine girildiği konusunda uyarıyor.

CNBC’ye verdiği röportajda, “Üçüncü çeyrek yılın dört çeyreği arasında ortalama %0,5 kazançla açık ara en zayıf çeyrektir” ifadelerinde bulundu.


Baş stratejist, “En büyük risk korona virüs vakalarının tekrar yayılması olacaktı. Zira bu durum şirket kârlarına zarar verecek ve belirsizlik kasım ayındaki başkanlık seçimlerini de art arda etkileyecektir” ifadelerinde bulundu.

Ağustos ve Eylül’e dikkat

2020’de gerçekleşen eşi görülmemiş düşüşlere rağmen Stovall zayıf tarihsel eğilimin bu yıl da tekrarlanacağını ön görüyor. Baş stratejiste göre 8 Haziran tarihinde başlayan geri çekilmenin sonu henüz gelmedi.

“Yol boyunca tökezledik. %7 oranında bir geri çekilme yaşadık” diyen Stovall, “Üçüncü çeyreğin bir bölümünde bu geri çekilmeyi daha derin bir satışla sonlandıracağız” ifadelerinde bulundu.

Stovall’a göre ikinci çeyrek beklentileri aşırı düşüktü ve bu durum kısa vadeli boğa piyasasının güçlenmesini sağladı. Bu nedenle Temmuz ayı da piyasalarda bir mukavemet sağlayabilir fakat Ağustos ve Eylül ayıları en fazla sorun yaratacak dönem gibi gözüküyor.

Rekor seviyeler çok uzak değil

Buna karşın baş stratejistin beklentileri tamamen karamsar yönde değil. Stovall ekonominin ve ların virüs etkisinden ve mevsimsel etkiden başarılı bir şekilde kurtulacağını öngörüyor.
“Bundan 12 ay sonrasında daha yüksek bir seviyede olacağımızı düşünüyorum” ifadelerine yer veren baş stratejist, “Ekonomideki iyileşmeyi gördüğümüzde, 2021 kurumsal kazanç tahminlerinin %30’luk yükselişini haklı gösteren gerekçelere sahip olduğumuzda ların çok daha yukarıları hedefleyeceğini düşünüyorum” dedi.

Süper Kulüp Magazin © 2013 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.