BOŞANMA AŞAMASINDAKİ EŞLER BEKAR HAYATI YAŞAYABİLİR Mİ ?

featured

BOŞANMA AŞAMASINDAKİ EŞLER BEKAR HAYATI YAŞAYABİLİR Mİ ?

 

    • Aile hukukunda sadakat yükümlülüğünün dayandığı temel yasal düzenleme, Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) “Evliliğin Genel Hükümleri” başlıklı bölümünde düzenlenen 185. maddesinin üçüncü fıkrasında yer almaktadır. Bu madde uyarınca, eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.
    • Boşanma aşamasında olan eşler için her ne kadar birlikte yaşama zarureti ortadan kalkmış olsa da, sadakat yükümlülüğü aile birliğini korumak ve toplumsal bağlamda aile kavramının kutsal kalabilmesi adına sadakat yükümlülüğü devam etmektedir. Sadakat yükümlülüğü ancak ve ancak evlilik birliğinin kesin olarak ortadan kalkması ile ortadan kalkacaktır.
    • Boşanma davası açıldığında eşler sadakat yükümlülüğünden bağımsız hareket edebileceklerini düşünerek yükümlülüklere aykırı hareket etmektedir. Boşanma davası açılması durumunda eşlerin ‘’ boşanmış gibi ‘’ hareket etmesi mümkün değildir. Tekrar bildirmekte fayda var ki; eşler arasında kesinleşmiş bir boşanma kararı olmadan bu yükümlülüğün ihlal edilmesi belli yaptırımlara sebebiyet vermektedir. Bu konu ile ilgili Yargıtay Kararı aşağıda yer almaktadır.

 

  • Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 15.9.2015 tarihli, E. 2015/1895, K. 2015/15882 sayılı bir başka kararında “…Eşler birbirine sadık kalmak zorundadırlar (TMK.md. 185/3). Bir boşanma davasının açılması durumunda eşlerin sadakat yükümlülüğü elbette ortadan kalkmaz. Bunun aksi de düşünülemez. Nitekim boşanma davasının açılmasıyla eşler arasındaki cinsel sadakat yükümlülüğünün kalktığına ve dava tarihinden sonra gerçekleşen sonraki cinsel sadakate aykırı davranışların yeni bir dava konusu yapılamayacağına ilişkin bugüne kadar alınmış hiçbir Yargıtay kararı da bulunmamakladır…” diyerek boşanma kararı kesinleşinceye kadar sadakat yükümlülüğünün devam ettiğine yönelik hüküm kurmuştur.

 

  • Sadakat yükümlülüğü, sağlıklı bir aile ortamının oluşabilmesi için hukuk düzenince hem eşlere karşı hem çocuklara karşı getirilmiş bir yükümlülüktür. Sadakat yükümlülüğü sadece, bir eşin üçüncü bir kişiyle duygusal veya fiziksel bir yakınlık yaşaması değildir . Sadakat yükümlülüğün geniş bir görünüş biçimi vardır. Örnek verecek olursak ailevi bir sırrın ifşa edilmesi durumu da sadakat yükümlülüğün ihlali demektir.

 

  • TMK 174. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, eşlerden biri sadakat yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi sebebi ile boşanmaya sebep olursa ve olan olaylar yüzünden diğer eşin kişilik hakkı saldırıya uğraması arasında illiyet bağı kurulursa , kişilik hakkı zarar gören eş kusurlu eşten manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir. Ancak tazminata hükmedilebilmesi için tazminat talep eden eşin kusursuz veya diğer eşe nazaran daha az kusurlu olması ve uğradığı zararla boşanma arasındaki illiyet bağını da ispat etmesi gerekmektedir.

Avukat Sena Nur DURUKAN

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BOŞANMA AŞAMASINDAKİ EŞLER BEKAR HAYATI YAŞAYABİLİR Mİ ?
Bizi Takip Edin