BURASI ÇİĞLİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Çalışan ve çalışmayan hastaneler ülkesiyiz. En önemlisi aşırı yoğunluk sebebiyle çalışmakta zorlanan hastanelerinde ülkesiyiz.

 

Çalışan ve çalışmayan hastaneler ülkesiyiz. En önemlisi aşırı yoğunluk sebebiyle çalışmakta zorlanan hastanelerinde ülkesiyiz.

Ben bugünkü yazımda İzmir’in Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nden söz edeceğim.

İzmir‘den yakın bir arkadaşım aradı ve bana “- 15 Haziran 2022 Çarşamba günü sabah saat 11.30 için Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz’da muayene olmam için randevu alır mısın” dedi

“- Olur” dedim.

11 Haziran 2022 Cumartesi gecesi bakanlığı aradım ve telefonun öbür ucunda ki memur oğlumla arkadaşımın TC Numarası üzerinden kayıt oluşturmaya başladım.

Hasta ile ilgili gerekli bilgileri yazdırdıktan sonra sıra randevuyu alacağım gün ve saate geldi.

“- Cemal Bey 15 Haziran 2022 Çarşamba günü hastanenin Kulak Burun Boğaz servisinde hiç boşluk yok”

Önce duyduğuma inanamadım.

“- Nasıl yani?” diye sordum

“- Hastanıza muayenesi için bu hastaneyle ilgili verebileceğim en yakın tarih 27 Haziran 2022 Pazartesi günü olabiliyor”

“- Onun öncesi yok mu?”

“- Maalesef yok efendim. Hastanenin Kulak Burun Boğaz servisi o tarihe kadar dolu.”

Bu tam 12 gün beklemek demekti.

“- Peki ne yapacağız?” diye sordum memur gence

“- İzmir’den başka bir hastanenin Kulak Burun Boğaz servisi ile ilgili isteğiniz olursa onu karşılamaya hazırım ama Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi için ısrarcı olursanız 27 Haziran 2022 tarihine kadar beklemek zorundasınız” dedi bana

Şaşırdım. Bir kulak muayenesi için 12 gün beklenen bir şehirden söz ediyoruz bu ülkede. Ve bu şehir İzmir. Yani göz önünde olup geri kalmışlığı herkesçe bilinen bir şehirden bahsediyoruz

Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi İzmir ve İzmirli için önemli bir hastane. Bir İstanbullu olarak bunu herkes gibi bende biliyorum.

Fakat ücra köşedeki bir devlet hastanesinin bile birden fazla Kulak Burun Boğaz servisi varken Çiğli gibi bir hastanenin tek bir Kulak Burun Boğaz servisiyle hizmet vermeye çalışmasını anlayamadım. Hakikaten anlayamadım.

Bu şehrin kulak burun boğaz hastaları hapı yutmuş. Özellikle Çiğli‘deki Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne mecbur olanlar.

Hastane var ama hizmet veremiyor. bu sadece Çiğli‘ye özel bir durum değil kuşkusuz. Ülkenin bir çok şehrinde bu ve buna benzer sorunlar yıllardır var.

Bakmayın siz o gazete ve televizyonların Türkiye‘de ki sağlık sistemini öven haberlerine.

Sağlıkta sorun hep vardı ve olmaya da devam edecek. Çöpü halının altına saklamaya çalışmakla bu işler olmuyor.

Böyle yapmak çıplak bir krala ‘Elbiseniz ne kadar güzel’ demek gibi bir şey oluyor.

Do you understand?