Ciner Medya Grubu da satış masasında mı?

featured
service

Gazeteci Ali Çağatay’ın sosyal medya hesabından bildirdiğine göre Ciner Medya Grubu, Cengiz Holding’e satış için masada iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Türkiye’nin en büyük medya gruplarından Ciner Medya satış için masada. Turgay Ciner’e ait; Habertürk, Show TV, Bloomberg HT ve diğer medya organları el değiştiriyor.

Mehmet Cengiz(Cengiz Holding) ve Fuat Tosyalı(Tosyalı Grubu), Ciner’le görüşmelere başladı.

blank

MEHMET CENGİZ KİMDİR?

Cengiz, Rize’nin Kalkandere ilçesinde 1961 yılında dünyaya geldi. Ekrem Cengiz ve Asım Cengiz adında kardeşi vardır. Çaykur Rizesporun Onursal Başkanıdır.

1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kuran Mehmet Cengiz; otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980’de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı kariyerini 1990’larda turizm yatırımlarıyla devam ettirdi.1995 yılında Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açtı. Cengiz Holding ile inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.’yi bünyesine kattı. 2005’te de Eti Alüminyum’u da dahil etti. Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin de sahibidir. Limak ve Kolin’in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazandı.

Hem yurtiçi hem de yurtdışında, inşaat, enerji, turizm, madencilik, liman ve havalimanı işletmeciliği gibi farklı sektörlerde faaliyetleri bulunan Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun, havalimanı inşaatı tecrübeleri arasında sekiz havalimanı bulunuyor.

Mehmet Cengiz ile eşi Fatma Cengiz, 2019 yılında boşanma davası açmışlardı.

blank

Fuat Tosyalı kimdir?

Vatandaşlar Fuat Tosyalı kimdir sorusunu merak edip araştırıyor. Fuat Tosyalı Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusudur.

Sahip olduğu holding; 15 iştiraki, 20’yi aşkın dev tesis bulunduran, 3 farklı kıtada üretim yapan ve 10 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye’nin global demir-çelik şirketi olarak bilinmektedir.

Tosyalı Holding’in kurucusu ve başkanı şeklinde bilinen Fuat Tosyalı, 1961 senesinde Hatay’da doğmuştur.

Fuat Tosyalı’nın babası ise Şerif Tosyalı’dır.

Ticaret hayatında öne çıkan isimlerden Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding bünyesindeki görevinin yanında Türkiye Cumhuriyeti Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Üyeliği’nde de bulunmuştur.

Ciner Medya Grubu da satış masasında mı?