Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılan Kanal İstanbul projesi ile ilgili iddialı konuştu

featured
service

Gençlerle buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılan Kanal İstanbul projesi ile ilgili iddialı konuştu: Yapılan etütler, Kanal İstanbul’daki gemi trafiğinin Boğaz’a göre 13 kat daha güvenli gerçekleşeceğini bize gösterdi. Şimdi 13 kat daha güvenli bir durum söz konusu olduğuna göre, hala İstanbul Boğazı’nda direnmemizin bir anlamı var mı?

Millet Kütüphanesi’nde doktora öğrencileri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilim insanlarının da tepki gösterdiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili iddialı konuştu.

Erdoğan, Kanal İstanbul’un 11 yıllık bir proje olduğunu, bunun adımının İstanbul Büyükşehir Başkanlığı döneminde atıldığını aktardı. Erdoğan, Kanal İstanbul’la bir adım atılmasının şart olduğunu vurgulayarak, İstanbul Boğazı’nın bir çevre katliamı için her an bir tehdit oluşturabileceğine dikkati çekti.

Geçmişte Romen tankerinin Selimiye’de günlerce yandığını, en son bir Rus savaş gemisinin de kaza ile karşı karşıya kaldığını, Kandilli’de kuru yük gemisinin karaya oturduğunu hatırlatan Erdoğan, bu olaylardan ders çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.

“FELAKETLERDEN DERS ÇIKARMAMIZ LAZIM”

Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu felaketlerden bizim de ders çıkarmamız lazım. Özellikle yılda 45 bin geminin geçiş yaptığı İstanbul Boğazı’nın bu trafiği daha fazla taşıması mümkün değil. Yapılan projeksiyonlar 2050 yılında bu rakamın 78 bini bulacağını gösteriyor, trafik devamlı artıyor.

Oysa Boğaz’ın güvenlik gemi geçiş kapasitesi sadece 25 bin. Boğazı gemi geçişlerine kapatamayacağımıza göre, artan trafiği karşılamak için artık elimizde tek imkan vardı, o da Kanal İstanbul.”

“VATANDAŞ DEPREM RİSKİNDEN UZAKLAŞACAK”

Erdoğan, İstanbul’da farklı ilçelerde deprem riski bulunan binalarda oturan vatandaşlara proje kapsamındaki yerleşim alanlarının çözüm olarak sunulacağını belirterek, böylelikle vatandaşların deprem riskinden uzaklaşacağını vurguladı.

Kanal İstanbul’un her iki tarafında oluşturulacak yerleşim alanlarının yatay mimari ile zemin artı 4 veya en fazla zemin artı 5 kat şeklinde inşa edileceğine işaret eden Erdoğan, projede 11 ayrı üniversiteden 51 bilim insanının yer aldığı toplam 204 uzmanın görev yaptığını dile getirdi.

blank

İSTANBUL BOĞAZI’NDAN 13 KAT GÜVENLİ

Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu görevin neticesinde de kanalın uzunluğu Karadeniz’den Marmara’ya 45 kilometre, genişliği minimum 275 metre, derinliği 20,7 yani 21. Yapılan etütler, Kanal İstanbul’daki gemi trafiğinin Boğaz’a göre 13 kat daha güvenli gerçekleşeceğini bize gösterdi.

Şimdi 13 kat daha güvenli bir durum söz konusu olduğuna göre, hala İstanbul Boğazı’nda direnmemizin bir anlamı var mı? Tanker, büyük yük gemileri… Artık bunlara İstanbul Boğazı’nı kapayıp, hepsini bizim Kanal İstanbul’a kaydırmamız gerekecek.

Bütün bunlarla beraber ülkemize çağ atlatacak böyle bir projeyi tabii muhalefetin insafına bırakamayız. Şu anda bizim Kanal İstanbul’la ilgili hedefimiz birinci derecede, çevre tehdidinin ortadan kaldırılması. İkincisi, İstanbul’da bugüne kadar yaşanmış bütün o kazalardan büyük oranda kurtulmak. Üçüncüsü, çok daha sağlıklı bir deniz trafiğini sağlamak.

Limanlarla, marinalarla bu projenin dünyada müstesna bir yeri olacak. Parmakla gösterilir hale getireceğiz inşallah. Bu konuda muhalefetin yaklaşım tarzı çok çirkin. Eğer biz bunlara eyvallah edersek hiçbir şeyi yapamayız.”

“EN KIDEMLİ OLAN LİDER BENDİM”

Erdoğan, NATO Zirvesi’nin kendileri için gerçekten çok anlamlı olduğunu belirterek “Bu zirvenin içerisinde olan liderlerde de ben demeyi pek sevmem, ancak şu anda en kıdemli olan lider bendim. Ve 18 yıl geçti her yıl tabii birçok lider ya siyasetten kopuyor veya tekrar giremiyor öyle veya böyle. Hamdolsun milletimin teveccühü sayesinde biz yola devam ettik, devam ediyoruz.” diye konuştu.

Zirvede yaptığı görüşmeleri önem sırasına göre aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bir taraftan tabii Fransa’yla ilgili Sayın Macron’la yaptığım görüşme vardı, ardından aynı şekilde Sayın Merkel’le yaptığım görüşme oldu. Bunun dışında İspanya Başbakanı Sayın Sanchez’le yaptığım görüşme vardı. Danimarka’nın Başbakanıyla yaptığım, Hollanda’nın Başbakanıyla yaptığım görüşme vardı. Bütün bunların dışında ayrıca yine en son görüşmem Biden’la olan görüşmemdi. Bu arada tabii bir de Miçotakis’le yaptığımız görüşme oldu Yunanistan Başbakanıyla. Ve tabii son görüşmeyi Sayın Biden’la yaptık. O da başarılı geçen bir toplantı oldu.”

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“(Katarlı öğrencilere sınavsız tıp eğitimi iddiası) Türkiye’nin uluslararası camiada itibarını bu denli yok etmeye çalışanlara inanıyorum ki milletim gereken dersi verecek.

(Marmara’daki müsilaj sorunu) Şov yapmak uğruna kimsenin İstanbul’un ve Marmara’nın geleceğiyle oynamaya hakkı yoktur. Marmara Denizi müsilajdan tamamen kurtarılana dek çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecektir.

Türkiye’de akademik özgürlüğün olmadığı herhangi bir üniversite söz konusu değil. Bizim herhangi bir üniversitede özgürlüğü kısıtlamak diye bir derdimiz yok.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, temeli atılan Kanal İstanbul projesi ile ilgili iddialı konuştu