Dolar/TL ve Euro/TL arasında son bir ayda yaşanan ayrışma dikkat çekiyor

Dolar/TL ve Euro/TL arasında son bir ayda yaşanan ayrışma dikkat çekiyor. Euro/TL, son bir ayda dalgalı bir seyir izlemesine rağmen Dolar/TL belirtilen zaman diliminde neredeyse stabil bir seyir izledi.

Dolar/TL, bir ay önce 18.57 seviyesinde bulunuyorken 9 Kasım’da 18.60’dan işlem görüyor. Hafta başı 18.44 seviyesine gerilemesi dışında Dolar/TL’de neredeyse hiç dalgalanma yaşanmadı. Bu süreçte aldığı en yüksek değer 18.62 oldu.

Euro/TL ise bir ay önce 18.00 seviyesinden 18.70’ye kadar yükseldi. Belirtilen süreç içerisinde dalgalı bir seyir izleyen Euro/TL zaman zaman sert düşüşler yaşasa da son bir aydaki en yüksek seviyesi olan 18.73’ye yakın bir seviyeden fiyatlanıyor.

Reel efektif döviz kuru yükseliyor

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen ay gerçekleştirdiği yılın dördüncü Enflasyon Raporu sunumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı. Kavcıoğlu’na Dolar/TL ve Euro/TL arasında yaşanan ayrışma sorulduğunda Merkez Bankası Başkanı Avrupa ekonomisinin durumu nedeniyle böyle bir farklılığın oluştuğunu belirtmişti.

Geçen hafta açıklanan verilerin ardından reel efektif döviz kurunda artış sürdü. TL’nin üretici fiyat endeksi bazlı reel değeri 90.44’ye yükselerek Ekim 2017’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise son aylardaki yükselişini sürdürerek 55.70’ye yükseldi. Reel efektif kurundaki artışı Türk Lirası’nın değer kazandığını gösteriyor.

“Enflasyon oranında artmalı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe bugün yaptığı açıklamada döviz kurları için “Enflasyon oranında artmalı” demişti. Başta hazır giyim sektörü olmak üzere ihracat yapan birçok sektör temsilcisi Dolar/TL’deki stabil seyir nedeniyle Türkiye’nin “rekabetçiliğini kaybettiğini” belirtmişti.

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat, “Biz enflasyon ile devalüasyonun bir şekilde buluşması gerektiğini, bunu da hesapladığımız zaman doların en az 21-22 TL olması gerektiğini söylüyoruz. Kurun tutulduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

TL ile ilgili bir rapor yayımlayan İngiliz bankası Barclays, TL’deki istikrarın sürdürülebilir olmadığını belirtmişti.