Dünya FED’den 100 baz puan bekliyor!

featured
service

Bloomberg anketine katılan 52 ekonomistin medyan tahmini Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık yüzde 8,1 artması yönündeydi.

Ağustos’ta ülkede tüketici fiyat endeksi yüzde 8,3’lük bir artış kaydetmişti.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi.

Çekirdek göstergelerde de rekor seviyeler kaydedildi. Enerji ve gıda hariç TÜFE Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Böylelikle 1982 yılından bu yana çekirdek enflasyon en yüksek seviyeye çıktı. Yıllık çekirdek enflasyon da yüzde 6,6 olarak kaydedildi.

ABD TÜFE’de aylık yüzde 0,2 artış beklenirken enerji ve gıda dışı TÜFE’nin ise yüzde 6,5 ile Ağustos’taki yüzde 6,3’ten daha hızlı artması bekleniyordu.

Fed beklentileri yükseldi

Verilerin açıklanmasının ardından Fed swapları Kasım’da 75 baz puanlık faiz artışının yüzde 100 ile fiyatlandığını gösterdi. Swaplar, piyasada faizin yüzde 4,85’le Mart’ta tepe yapmasının beklendiğini gösterdi.

Bloomberg Economics ekonomistleri Tom Orlik, Anna Wong ve Andrew Husby veriden önce yaptıkları değerlendirmede beklenenden yüksek bir TÜFE verisinin Aralık’ta faiz artış boyutunun 50 baz puana düşmesini zorlaştıracağını belirtti.

Ekonomistler veriden önce yayımladıkları değerlendirmede “OPEC+ kesinti kararı sonrası artan benzin fiyatları ve çekirdek enflasyonun hâlâ yüksek olması sebebiyle yılın geri kalanında iyi bir enflasyon haberi görmeyi öngörmüyoruz” dediler.

Dünya FED’den 100 baz puan bekliyor!