Süper Kulüp Haberleri

ENDEKS NEGATİF AÇILDI YÜZDE 0,41 DÜŞTÜ

Borsa İstanbul Haftanın ikinci işlem gününe yüzde 0,41 ekside başladı.

ENDEKS NEGATİF AÇILDI YÜZDE 0,41 DÜŞTÜ
15
05 Ocak 2021 - 16:44

Dün yıla rekorla başlayan ve gün içinde 1500,01 seviyesini gören BİST 100 endeksi küresel piyasalara paralel olarak haftanın ikinci işlem gününe ekside açılış yaparak başladı. Endeks yüzde 0,41 oranında kayıpla başlarken 1.489,32 puandan işlemlere başladı.

Borsa İstanbul’da satıcılı bir başlangıcın devamında fiyat hareketlerinde dengelenme beklenebilir. Dolar kuru sabah saatlerinde 7,40’ın üzerini gördükten sonra borsa açılışı öncesinde tekrar 7,40’ın altına inmiş durumda. Döviz tarafında da sakin havanın devam etmesi borsaların da dengeli kalmasını ve volatilitenin artmamasını sağlayabilir.

SABAH BÜLTENİ / AÇILIŞ BEKLENTİLERİ

Yeni yıla olumlu başlayan BIST 100 Endeksi yükselen kanaldaki hareketine devam ederken, 1500 direncine yöneldi. Bu sabah endeksin aşağı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor.

Düne yatay başlangıç yapan BIST100 endeksi gün içinde güçlü bir seyir izledi ve yılın ilk iş gününü % 1.3 artışla 1,495 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 30.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 72 hisse değer kazandı, 24 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.42 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı piyasalarda ise hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

Kasım ayında gerçekleştirilen seçimlerde iki senatörlük koltuğu için verilen yarışta tarafların %50’lik oy oranına ulaşılamaması nedeniyle Georgia’da bugün ikinci tur seçime gidilecek. Eyalette geride kalan 20 yılda Demokrat bir senatör seçilmedi. Ancak başkanlık yarışında Biden’ın az farkla da olsa eyalette seçimi kazanmış olması bu yönde ihtimal yaratıyor. Kaldı ki, son anketler de bu yöndeki olasılığın canlı olduğuna işaret ediyor. Demokratların seçimi önde bitirmesi durumunda 100 üyesi bulunan Senato’da her iki partinin de 50 sandalyesi olacak. Ancak böyle bir durumda başkan yardımcısı da eşitliği bozmak için oy kullanabildiğinden Senato’nun (ve dolayısıyla da Kongre’nin) kontrolü Demokratlara geçmiş olacak. Seçimin piyasa açısından ima ettiklerine gelince, Demokratların üstünlüğü ile sonra erecek seçim Biden’ın çok daha rahat ve hızlı bir şekilde karar almasına olanak sağlayacağı gibi yeni teşvik paketi beklentilerini destekleyeceği için dolar üzerindeki baskının daha da artmasına neden olabilir.

Yılın ilk işlem gününde yaşanan pozitif seyrin ABD’de tersine döndüğünü ve seçimlere doğru artan endişelerin kar satışlarını tetiklediğini görüyoruz. TL varlıklarda da benzer şekilde kısmi kar satışları gelebilir. Yeni işlem gününde, yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek.

Bugün ABD’de yapılacak ve Senato’daki çoğunluğu belirleyecek Georgia’daki ikinci tur seçim öncesi ABD borsalarında yüksek oynaklık görüldü. Artan oynaklığa mutasyona uğrayan virüsün yayılması da neden olarak gösterilirken, S&P500 endeksi günü %1,5 oranında düşüşle kapattı. Georgia’daki seçimin hemen sonuçlanamayabileceği endişeleri diğer yandan Demokratlar’ın kazanması durumunda daha fazla regülasyonların gündeme gelebileceğine yönelik spekülasyonlar hisse piyasalarına baskı yapsa da Demokratlar’ın kazanması aynı zamanda daha fazla teşviği beraberinde getirebileceği için piyasadaki baskı şu aşamada sınırlı kalabilir. Koronavirüs cephesinde de vaka sayıları bir taraftan artsa da toplu aşılama süreci de devam ediyor. Bu sabahki fiyatlamalara bakıldığında da satış baskısının biraz azaldığı gözleniyor. Hatta ABD vadelilerinin ara ara artıya geçme çabalarının olduğunu izliyoruz. Asya’da tarafında da Çin Şanghay endeksi artıya geçti. TL’nin ise sınırlı negatif ayrıştığını izlerken, dün kapanıştan sonra gelen satış dalgası BIST100 endeksinde hissedilebilir. Dolayısıyla, endeks güne %0,5 civarında satıcılı bir görüntüyle başlayabilir. Öne çıkan destek 1.484 seviyesinde. Şimdilik, yurtdışında satışların tekrar derinleşmeyeceği varsayımıyla, endeks bu seviyenin üzerinde kalarak gün içerisinde 1.484 -1.505 arasında bant hareketi yapmayı deneyebilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun dünkü toplantısından bir anlaşma çıkmaması sonrası dün yüzde 1,6 değer kaybeden Brent petrolün varil fiyatı, bugün 51 dolar seviyesinde yatay seyrediyor. OPEC+ grubu, toplantıya bugün devam edecek.

BİST100 teknik beklenti

Güne yükselişle başlayan BİST 100 endeksi seans boyu gücünü korudu ve 1500 seviyesinde yeni bir rekor kırdı. Günü 1495 seviyesinde tamamlayan BİST 100 endeksinde teknik görünüm oldukça güçlü, rekor serisi devam ediyor. RSI göstergesi aşırı alım bölgelerine yakın bulunuyor. Zaman zaman düzeltmeler görülebileceğini hatırlatmakta fayda var. Yükselen kanal aşağı yönde kırılmadıkça yükselen trendin sürmesi beklenebilir. Yükselişin devamı halinde 1520 ve 1541 seviyelerini direnç olarak takip ediyoruz. Aşağı yönlü hareketlerdeyse 1487 ve 1444 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.
Destekler: 1487 – 1444 – 1424
Dirençler: 1500 – 1520 – 1541

Günün Öne Çıkanları:
ABD’de Georgia’da Senato seçimleri yapılacak.
Hazine sabit kuponlu 10 yıl vadeli ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvillerin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek.
İngiltere’de kovid-19 salgınıyla mücadele için üçüncü kez karantina ilan edildi.
ABD’de ISM imalat endeksi verisi açıklanacak.

A1 CAPİTAL / ZİRAAT YATIRIM / ÜNLÜ MENKUL / VAKIF YATIRIM / QNBFİNANSİNVEST / İNTEGRAL YATIRIM

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.