Süper Kulüp Haberleri

ENFLASYON YÜKSEK ÇIKTI; MEMUR ve EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI ARTTI

TÜİK’in açıkladığı kasım ayı enflasyon oranları, beklentilerin üzerinde çıktı.

ENFLASYON YÜKSEK ÇIKTI; MEMUR ve EMEKLİ MAAŞ ZAMLARI ARTTI
16
03 Aralık 2020 - 19:38

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin tutmayacağı kesinleşti. Bu durum memur maaşları ve emekli aylıklarına, beklenenden daha yüksek zam yapılacak.

Kasım’da (TÜFE) beklentilerin hayli üzerine çıkarak yüzde 2.30 oranında arttı. TÜFE bazında enflasyon 11 aylık dönemde yüzde 13.19, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 14.03 oldu.

Emekli aylığı ve memur maaşlarında yapılacak artış oranı, yıl sonu enflasyonuna göre belirlenecek. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulabilmesi için aralık ayında TÜFE’nin yüzde 0.96 oranında azalması gerekiyor. Bunun çok zor olduğu yorumlanıyor.

Aralık ayında iyimser bir yorumla enflasyonun yüzde 0 olduğu hesaplanırsa memur ve emeklilerin maaşına beklenenden daha fazla zam yapılması gerekiyor…

SSK VE BAĞ-KUR’A %7, MEMURA %6 ZAM

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yılın 2. yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak.

Haziran ayından bu yana TÜFE artışı yüzde 7.03 olarak gerçekleşti. Aralık ayında enflasyon sıfır veya sıfıra yakın düzeylerde olursa SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarında ocak ayında yüzde 7 oranında zam yapılacak.

Memur maaşları ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına göre artırılacak. 2021 ocak ayında memur maaşlarına yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Bu rakama ayrıca, 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon farkı yansıtılacak. 2020’deki toplu sözleşme zammı olan yüzde 4’ün üzerine 3 puanlık enflasyon farkı ortaya konacak…

Sonuç olarak; memur maaşları ve emekli memur aylıklarına yüzde 6 oranında zam uygulanacak.

Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.