Erdoğan’ın masasındaki anket ortaya çıktı! ‘Yükseliyor ama sıçrama yaşanmıyor…’

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında ankete dair sadece AK Parti Genel Merkezi’nde yapıldığı bilgisini paylaştı. Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarında bir yükselişe neden olduğunu yazan Selvi “Ama çok büyük bir sıçrama yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

Abdulkadir Selvi’nin ‘Yeni bir anket ve ilginç sonuçlar’ başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“AK Parti Genel Merkezi’nin yaptırdığı ankette ‘Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki tutumunu nasıl buluyorsunuz?’ sorusu da sorulmuş. Verilen yanıt şaşırtıcı değil ama bir önceki veriyi tamamlayıcı yönde. Halkımızın yüzde 76.4’ü başarılı bulduğunu ifade ediyor.

AK PARTİ’NİN OYLARINA NEDEN YANSIMIYOR

Farklı anket firmalarının yaptırdığı kamuoyu araştırmalarını izlemeye özen gösteriyorum. Ukrayna Savaşı’nda gösterdiği liderliğin Erdoğan’ın oylarında bir yükselişe neden olduğu belli. Ama çok büyük bir sıçrama yaşanmıyor. Peki neden? Burada siyasetin gerçekleri çıkıyor karşımıza.

ENFLASYON VE UKRAYNA

Türk halkının bir gözü Ukrayna’da bir gözü ise marketlerdeki etiketlerde. Erdoğan’ın sergilediği liderliği destekliyor ama söz konusu enflasyon ve hayat pahalılığı olunca onu da terazinin diğer kefesine koyuyor. Siyasetin rasyonel kuralları burada devreye giriyor. Bu aslında demokrasimiz için bir zaaf değil tam aksine güvence. Küresel liderlik yükseltirken, ayçiçekyağının, patlıcanın, şekerin fiyatları söz konusu olunca aşağıya çekiyor.

SAVAŞIN EKONOMİMİZE ETKİSİ

Peki Türk halkı Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ekonomimizi nasıl etkileyeceğini düşünüyor? Toplumun yüzde 93.5’i savaşın ekonomimizi etkileyeceği görüşünde. Olumsuz etkileyeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 95 seviyesinde.

Bu durum bize neyi gösteriyor? AK Parti’nin enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadeleyi iki hatta üç katına çıkarması gerektiğini gösteriyor. Bir numaralı, iki numaralı hatta üç numaralı öncelik ekonomi olmalı.”

Yazının tamamı için tıklayın!