Erol Evcil’in tahliye talebi reddedildi

Demir-çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik soruşturma kapsamında açılan davada, 17 sanıktan aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da olduğu 5 tutuklunun tahliye talebi reddedildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, 3 ayrı suç örgütüne yönelik 29 ilde düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29’u tutuklandı.

Şüphelilerden bazıları, itiraz üzerine daha sonra serbest bırakıldı. Savcılık, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada önce Erol Eşrefoğlu dahil 17 kişi, daha sonra aralarında Hüseyin Eryılmaz’ın da bulunduğu 46 kişi, son olarak da 136 kişinin olduğu Melih Karabacak grubuna dava açtı.

Tahliye talepleri reddedildi

5’i tutuklu 17 sanık hakkında açılan ilk davanın görülmesine, Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı, eksiklerin giderilmesini isteyerek bu aşamada tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Savcının görüşü yönünde beyanları alınan tutuklu sanıklar beraatlerini, adli kontrol hükümleri uygulanan bazı tutuksuz sanıklar da bu tedbirlerin kaldırılmasını talep etti.

Sanık Erol Eşrefoğlu’nun avukatı da müvekkiline ait şirketlere atanan kayyumlarla diğer hisse sahiplerinin hisselerinin devri konusunda anlaştıklarını, şirket sayısını 2’ye ya da 3’e indireceklerini, bu sayede devlete olan vergi borçlarının tamamının ödeneceğini söyledi. Avukatı, bu işlemlerin hızlı yürütülmesi için soruşturma başından beri tutuklu bulunan Erol Eşrefoğlu’nun tahliyesini istedi. Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip, duruşmayı erteledi.

Davaya 15 Şubat’ta devam edilecek.

İkinci davada 8 kişi tahliye edildi

Operasyon kapsamında açılan ikinci davada, 8’i tutuklu 46 sanığın yargılandığı Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Fenerbahçeli eski yöneticilerden Hulusi Belgü ile örgüt lideri olmakla suçlanan iş insanı Hüseyin Eryılmaz’ın da bulunduğu 8 tutuklu sanığı tahliye etmişti.

Ne olmuştu?

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik 28 Haziran 2022’de “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen iddianamede, sanıklar Erol Evcil, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in “suç örgütü kurmak”tan 4 yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5 yıldan 17 yıl 6’şar aya ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçundan ise 8 aydan 5 yıl 3’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “suç örgütüne üye olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Sadık Fırat Ekşioğulları’nın, “suç örgütüne üye olmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi talep ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Evcil’in de 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aynı soruşturma kapsamında açılan, Hüseyin Eryılmaz’ın da aralarında bulunduğu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine ise Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince 18 Kasım 2022’de başlanmıştı.

YORUM