Fade Gıda hisselerinde kim satıyor?

featured
service

Yılın ilk günlerinde 5 lira seviyesinden yükselişe geçerek 20 liranın üzerine çıkan Fade Gıda (#FADE) hisseleri sert düşüşün ardından yeniden hareketlendi. 20 lira seviyesinden Burak Sözübir ve Serkan Korkmaz’ın yüklü hisse satışıyla hisseler 9 lira seviyesine kadar düştükten sonra geçen hafta yeniden sert fiyat hareketlerine sahne oldu. İki gün üst üste tavan olan hisseler daha sonra taban taban düşüşe geçti. Sert fiyat hareketleri nedeniyle Borsa İstanbul devre kesici uygulaması kapsamında hissenin işlem sırasını durdurdu.

Cuma günü de yüzde 7 oranında değer kaybeden hisseler haftayı 8 lira olarak kapattı.

Perşembe günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada elinde 16 milyon 500 bin adet hisse bulunan Emine Demir, 8 milyon adet hisseyi sattığını beyan etti. Hisselerin 8.60-9.20 lira aralığından satıldığı açıklandı.

 

blank

Uzun süredir borsa kulislerinde yüklü miktarda hisse taşıyan hesapların boşaltılması için arayışlar olduğu konuşuluyordu. Halka arzdan bu yana hisse taşıyan hesapların bir aracı üzerinden satışa sunulduğu ileri sürülüyor. Hisselerde yaşanan olağandışı fiyat ve miktar hareketinin nedeni de bu iddialarla ilişkilendiriliyor.

Şimdi kulislerde, “Yüklü hisse satışını kimler yapıyor? Operasyonda hangi hesaplar kullanılıyor?” sorularının yanıtları aranıyor. İzmir merkezli operasyonun İstanbul’dan finansa edildiği de yine kulislere sızan iddialar arasında yer alıyor.

Bu arada, fiyatı 20’li rakamlardan 8 liraya kadar gerileyen Fade Gıda hisseleri, geçen yılın ortalarında 2.40 liradan halka arz edildi. Şirket hisselerinin defter değeri ise 2.76 lira.

borsa gündem

Fade Gıda hisselerinde kim satıyor?