Göğüs estetiği ameliyatında cinsel taciz | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

7 Mart 2021 - 17:15

Göğüs estetiği ameliyatında cinsel taciz

Adana’da özel bir hastanede burun ve göğüs estetiği için narkoz verilen 29 yaşındaki K.A.C. adlı kadına ameliyathanede cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 7 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan ameliyat teknisyeni Orhan Ş., iftiraya uğradığını öne sürerek, suçlamayı kabul etmedi.

Göğüs estetiği ameliyatında cinsel taciz
Son Güncelleme :

18 Temmuz 2011 - 22:21

Adana’da özel bir hastanede burun ve göğüs estetiği için narkoz verilen 29 yaşındaki K.A.C. adlı kadına ameliyathanede cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 7 yıl hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan ameliyat teknisyeni Orhan Ş., iftiraya uğradığını öne sürerek, suçlamayı kabul etmedi. Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen K.A.C.’nın olaydan etkilendiği ancak, ruh sağlığının bozulmadığı yolunda rapor verildi.

İddiaya göre olay, 3 Aralık 2009 tarihinde merkez Seyhan İlçesi’ndeki bir özel hastanede meydana geldi. Hastanenin ameliyathanesinde teknisyen olarak çalışan Orhan Ş., burun ve göğüs estetiği yapılmak üzere narkoz verilen K.A.C.’ye cinsel tacizde bulundu. Bunu gören anestezi teknikeri ile doktorlar, durumu hastane yönetimine bildirdi. Hasta ile hastane yönetiminin şikayetçi olması sonucu tutuklanan Orhan Ş. hakkında ’cinsel saldırı’ suçundan dava açıldı. 7 yıla kadar hapsi istenen Orhan Ş.’nin yargılanmasına Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ 

Hastanede 7 yıldır çalıştığını, görevinin ameliyata gelen hastaları karşılamak, ameliyat malzemelerinin kontrolünü yapmak ve hastaya ameliyat masasında pozisyon vermek olduğunu söyleyen Orhan Ş. kendini şöyle savundu: “Şikayetçi kadın ameliyathaneye geldi. Kendisini ameliyata hazırladım. Narkoz verilerek uyutuldu. Doktor hastaya sonda takılması gerektiğini söyledi. Ben de bunun üzerine sonda malzemesini hazırladım. Hastanın üzerinde bulunan örtüyü kaldırdığımda iç çamaşırının bulunduğunu gördüm. Bunun üzerine örtüyü kapattım. Sondayı doktor taktı. Doktor tarafından batikonla hastanın cinsel organı temizlendiği için istemeden de olsa cinsel organını gördüm. Hastanın cinsel organını görmek, dokunmak için örtüyü kaldırmadım. Bacaklarına cinsel amaçlı dokunmadım. Mahrem yerlerini okşamadım. Tamamen görevim gereği, talimat gereği hastaya dokundum. Bir ara bacağında kasılma olduğu için hastanın bacağına bastırdım. İftiraya uğradım. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

ETKİLENMİŞ, AMA RUH SAĞLIĞI BOZULMAMIŞ” 

Sevk edildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan “Olaydan etkilenmiş, ancak olay dolayısıyla ruh sağlığı bozulmamış” raporu verilen K.A.C. ise, katıldığı duruşmada, ameliyatının ardından kendisinin olaydan haberdar olduğunu ve şikayetçi olduğunu söyledi.

K.C.A. “Eşim aynı hastanede hekim olarak çalıştığı için hastane personeleri beni tanır, sizli bizli mesafeli konuşurlar. Ameliyat öncesi sanık benim yanıma geldi. ’Üşüyor musun canım, sana battaniye getireyim’ diye hitap etti, şaşırdım. Doktora kim olduğunu sordum, bana yeni geldiğini söyledi. Benim kolumda sırtımda dövmeler vardı. Bununla ilgili beni rahatsız edici sorular sordu. Sonra da ameliyata götürerek uyuttular. Sonrasını baygın olduğum için hatırlamıyorum. Ameliyattan sonra hastane yetkilileri durumu anlattı. Ben de şikayetçi oldum, cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, ameliyathanede o tarihte görevli hemşirenin tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.