Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir süredir yürüttüğü soruşturmanın düğmesine dün basıldı. Türkiye genelinde on binlerce kişiye, ‘hayali devre mülk’ satmakla suçlanan şebekeye yönelik yapılan operasyonda 29 kişi gözaltına alındı.

ŞİRKETİN SAHİBİ DE GÖZALTINDA

Savcılık soruşturmasının odağında ise Karaderili Şirketler Grubu bulunuyor. Şirketin sahibi Orhan Karaderili, eşi Elvan Kermen Karaderili, Çağatay Alaçam, Koray Öngen, kardeşi Güray Öngen kardeşler gözaltına alınan isimler arasında. Şebekenin, hayali devre mülk satışı yaptığı kişilerin 21 ayrı şirket üzerinden topladığı anlaşıldı.

‘ÜCRETSİZ TATİL KAZANDINIZ’ VAADİ

Yürütülen soruşturmada, Yalova’nın Termal ilçesindeki Terma City’e, “Ücretsiz tatil kazandınız” vaadiyle getirilen kişilere devre mülk hissesi sattıkları ancak çeşitli bahanelerle tatil yapmalarına izin vermedikleri, aidat ödemek istemeyenleri icra ile tehdit ettikleri belirlendi.

Yalova merkezli soruşturmada, Adana, İstanbul ve Kütahya ile Aydın’ın Kuşadası ilçesinde belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar yapıldı.

(Soldan sağa) Güray Öngen, Elvan K. Karaderili ve Çağatay Alaçam.

 

ŞÜPHELİLER, MÜŞTERİ GİBİ DAVRANDI

Soruşturma dosyasına göre şüphelilerden bazıları, müşteri gibi davranıp devre mülk satın aldığına ilişkin anonslar yaptı. Sözleşmedeki tarihlerde boş yer olmadığı ileri sürülerek “kırmızı dönem satışı” olarak adlandırdıkları bir üst kategoriye geçmeye ikna etmeye çalıştılar. Bazı kişilerin, bu tuzağa düşerek ikinci kez dolandırıldığı da tespit edildi.

Orhan Karaderili’nin (ortada) aralarında olduğu çok sayıda kişiye yönelik suç duyurusunda bulunulmuştu.

İŞTEN AYRILAN ÇALIŞANLAR DA DOLANDIRDI!

Muhatap bulamayan mağdurların, işten ayrılırken bilgilerini alan eski çalışanlar tarafından “yüksek karla satış yapma” vaadiyle bir kez daha tuzağa düşürüldüğü bilgisine ulaşıldı. Mağdurları arayarak “yabancı yatırımcılara yüksek karla satış” vaadinde bulunan eski çalışanların, kredi çektirerek, katkı payı ödeterek haksız kazanç sağladıkları tespitinde bulunuldu.

Kaynak: Halk Tv