İddianamede şüpheli Fatih Erginoğlu ve Doğan Sarıyıldız'ın 27 Temmuz günü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giriş yaptıklarının tespit edildiği ve haklarında yakalama kararı çıkarıldığı belirtildi. Bir diğer sanık Azad lakaplı Ersen Başak'ın ise Gürcistan'a gittiği ve hakkında kırmızı bültenle arama emri düzenlendiği de iddianamede anlatıldı.
İddianamede tüm sanıkların Azad lakaplı Ersen Başak'ın talimatıyla öncesinde anlaşarak maktulü olayın gerçekleştiği daireye getirip zor kullanarak etkisiz hale getirip evini soymak için birlikte hareket ettikleri ve maktulün ölümüne sebebiyet verdikleri kaydedildi.

20 YILDAN 25 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Hazırlanan iddianame kapsamında Doğan Sarıyıldız, Ersen Başak, Fatih Erginoğlu, Muhterem Perçikli ve Serpil Demir'in 'birden fazla kişi ile konutta yağmaya teşebbüs' suçundan 2 yıl 6 aydan 11 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Sanıkların 'olası kastla öldürme' suçundan ise 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianame kapsamında sanıklar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

VİDEO ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan cinayetten birkaç gün sonra Muhterem Perçikli'nin "Ben de istemezdim bu kadar kötü olmayı. Ama insan kırıldığı zaman kaybedecek bir şeyi kalmıyor ve kaybedecek bir şeyi olmayan kadın her şeyi yapabilir" açıklamasıyla sosyal medya hesabından bir video paylaştığı da ortaya çıktı.

Hazırlanan iddianameye ilişkin değerlendirmede bulunan maktulün annesi Şefika Arpapay'ın avukatlarından Burak Mert Aktaş "Maktul Murat Arpapay sanıklar tarafından boğularak öldürülmüştür. Bu durumda suçta yer alan kast türünün olası kast yerine doğrudan kast olduğunu kanaatindeyiz.

Sanıkların hepsinin fikir ve eylem birliği içerisinde bu suçu işledikleri, maktulün ölümünün adeta bir tasarlama sürecinin neticesi olarak gerçekleştiği dosya kapsamından açıktır. 3 adet sanık hala firari konumda yurtdışında bulunmaktadır. Firari sanıkların bir an önce yakalanarak yüce Türk adaletine teslim edilmesi için yapılan çalışmaların ivedilikle olumlu sonuçlanmasını temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Avukat Can Akşahin ise "Planlı bir şekilde işkence çektirerek kasten öldürme eyleminin olduğu ortadadır. Mahkeme tarafından yürütülecek yargılamada sanıkların kasten adam öldürme suçundan cezalandırılmaları doğrultusunda tarafımızca gayret gösterilecektir" açıklamasında bulundu.