Akbük sahiline girişte ücret alınan kulübe Menteşe Belediyesi tarafından uygulanan cezai işlem sonrasında kaldırılırken Akbük sahilinde tehlike yarattığı gerekçesiyle 09.00-18.00 saatleri arasında araç girişi de yasaklandı.

 

Plaja Menteşe Belediyesi ekipleri tarafından 'Burası Halk Plajıdır Ücret Talep Edilemez' yazılı tabela dikilmesi de dikkat çekerken Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla'nın turkuaz mavisi koyları ile ünlü Akbük'te geçen yıl yapılan Havlunu al gel eylemi sonuç verdi. Akbük plajı jandarma ve zabıta ekipleri tarafından halka açılırken izinsiz işgal edilen plajda yer alan loca, şezlong ve masaları jandarma ekiplerinin yardımı ile kaldıran zabıta ekipleri plaja kaçak olarak yapılan locaları görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Denize sıfır ücretli locaların dolu olması dikkat çekerken Menteşe Belediyesi ve Menteşe Kaymakamlığı'na bağlı ekipler tarafından Akbük Plajı'nda yapılan ortak çalışma ile plajdaki işgale son verilerek halk plajı boşaltıldı. Ücretsiz olarak halkın kullanımına açılan Akbük'te otopark ücreti hariç halk plajına girişte ücret alınmayacağını belirten CHP'li Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal Akbük sahilinin vatandaşlara açılması konusunda şu açıklamalarda bulundu:

 

''Akbük bizim hep gündemimizdeydi. Bizim 17 kilometrelik tek kıyımız. Bizim amacımız halkımızın kıyılardan öncelikle ücretsiz yararlanması. Akbük kıyılarını halkımıza ücretsiz tahsis etmek için neler yapabiliriz çalışması yaptık. Menteşe Kaymakamımız ve Çevre Şehircilik Müdürümüzle görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerde Akbük kıyılarının tamamının MUÇEV'e tahsisli olmadığını, bir bölümünün halk plajı olarak ayrıldığını öğrendik ve harekete geçtik. Bu gelişme üzerine Jandarma ve Zabıta ekiplerimiz harekete geçti ve halk plajını işgal eden işletmelerin şezlonglarını kaldırdı. Söz konusu alanları halkımıza tahsis ettik. Akbük'te MUÇEV'e tahsis edilen alanlarında en kısa zamanda bize verilmesini istiyoruz. MUÇEV'e tahsis edilen alanlar bize verilirse, halkımız için halk plajı olarak kullanmak isteriz.''

 

Ticari şirket gibi faaliyet gösteren vakıf görünümündeki Muğla'ya Hizmet Vakfı'nın işletmesine verilen Akbük Plajı'na arabalarıyla gelen vatandaşlardan plaj girişinde arabalarını park etmek istediklerinde özel mülkiyetli otopark işletmesi uygulaması nedeniyle araba başına 100 TL otopark ücreti alınması tepkilere neden olmuştu. Akbük plajında günübirlik denize girmenin günlük maliyeti bin 500 TL'yi buluyordu.  Akbük’deki özel işletmelerin şezlongları ve masalarıyla kıyıları işgal etmiş olması da tepkilere neden olmuştu.