Murat Ülker, 21 Mart 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. Annesi Güzide Ülker, babası Sabri Ülker’dir. Ahsen Özokur adında bir ablası vardır. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Amerika’da ''American Institute of Baking'' (AIB) gıda işleme konusunda, Almanya’da ''Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft'' (ZDS) okullarında şekerleme konusunda eğitim aldı.

ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı. Yurtdışında, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı.

1984 yılında Ülker gurubunda kontrol koordinatörü olarak işe başladı. Sonraki yıllarda işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerini üstlendi. İcra komitesi üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, "Dikey Entegrasyon" modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti. 2000 yılında holding icra kurulu başkanlığı görevini üstlenen Ülker, 2008'den bu yana çalışmalarını yönetim kurulu başkanı olarak sürdürmektedir.

Holding'de ablası Ahsen Özokur ve Murat Ülker iki büyük ortaktır. İkisi de birer aile şirketi kurdu. Murat Ülker’in şirketinin adı "Kökler", Ahsen Özokur’un şirketinin adı "Üs"dür.

1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş., 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Satışla birlikte konseptini tamamen yenileyen Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi.

Murat Ülker, 2012 yılında Eminönü’nde, Sümerbank'ın eski genel müdürlük binasının yerine "Bizim Lokanta" ismini verdiği bir mekan açtı. Ülker, Yıldız Holding olarak ''Pendik Marintürk''ü satın aldı. Yıldız Holding'e bağlı Beta Turizm, İstanbul'da Marintürk İstanbul City Port, Göcek'te Marintürk Göcek Exclusive ve Marintürk Göcek Village Port'u işletmektedir.

2007 yılında dünya çikolata markası Godiva’yı 850 milyon dolara satın alan Yıldız Holding, birçok yabancı şirketle ortak yatırımlara imza attı. 2006'da Marsan Gıda’yı bünyesine alan holding, 2011 yılında Migros bünyesindeki discount marketler zinciri Şok’u almıştı.

2008'de aldığı çikolata markası Gopa’nın ardından 2013 yılında Ülker’i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company’yi 221 milyon dolara satın aldı.

Ailesiyle seyahat etmekten hoşlanan ve yelken sporu yapan Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim bulunmaktadır. Forbes'in Mart 2013 itibariyle yaptığı araştırmaya göre Murat Ülker, 3.1 milyar dolar servetiyle Türkiye'nin 4., dünyanın ise 437. zengini olmuştu. 2014 itibariyle Forbes'in yaptığı araştırmaya göre Ülker, 3.7 Milyar dolar servetiyle Türkiye'nin en zengini olmuştur. Murat Ülker, 50 şirkete, 300 markaya ve 20 bine yakın çalışana sahip gıda şirketinin patronudur.

Murat Ülker, Almanca ve İngilizce'yi iyi derecede biliyor. Biraz da Arapça'sı var. Murat Ülker, karakter olarak göz önüne çıkmayı sevmiyor. Özel hayatında arabalara ve silaha merakı var. Eşi Fatma Betül Ataseven ile İngilizce kursunda tanıştı ve evlendi. Bu evlilikten Yahya, Mustafa ve Fatih adlarında erkek çocukları vardır.

Murat Ülker’in çatı şirketi Yıldız Holding, 4 Kasım 2014 tarihinde dünyanın altıncı büyük bisküvi üreticisi İngiliz United Biscuits’i 3 milyar dolara satın aldı. Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Forbes’e göre 2015 yılında açıklanan dünyanın en zenginleri listesinde Microsoft'un kurucusu Bill Gates 79,2 milyar dolar mal varlığıyla birinci olurken; Murat Ülker ise 4,4 milyar dolar ile 369. olmuştur. Ablası Ahsen Özokur, 1,7 milyar dolar mal varlıkları ile 1118. olmuştur.

26 Eylül 2015 tarihinde Yıldız Holding, bünyesinde bulunan içecek markaları Cola Turka, Çamlıca Gazoz ve Saka Su'yu 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’a sattı. 

Murat Ülker, 2017 yılında Forbes Türkiye'nin hazırladığı ''En Zengin 100 Türk'' listesinde 3 milyar 700 milyon dolarlık servetiyle 1. sırada yer almıştır.