Hackerlar 20 bin Yemeksepeti kullanıcısının kişisel verilerini paylaştı

Yemek Sepeti'nin verilerini eline geçiren bilgisayar korsanları, fidye taleplerinin yerine getirilmediğini ifade ederek 20 bin kullanıcının adres ve telefon bilgilerini paylaştı.

Daha önce siber saldırıya uğrayan Yemek Sepeti’nin verilerini eline geçiren bilgisayar korsanları, fidye taleplerinin yerine getirilmediğini ifade ederek 20 bin kullanıcının adres ve telefon bilgilerini paylaştı.

Korsanlar bugün paylaştıkları bir forum mesajında Yemek Sepeti’nin “olayı paylaşan gazetecilere açtığı davaları” gerekçe göstererek rastgele 20 bin kullanıcının verilerini yayınladıklarını duyurdu.

Forum mesajında korsanlar Yemek Sepeti’nden istedikleri parayı almadıkları takdirde daha fazla kişinin verilerinin sızdırılacağı söyledi.

Yayınlanan mesajda “20 bin rastgele Yemek Sepeti müşterisinin verilerini paylaşmaya karar verdik. Çünkü duyduk ki Yemek Sepeti bu sızıntıya dair Türk halkına Twitter hesabından paylaşım yapan bazı gazetecileri mahkemeye vermiş. Eğer Yemek Sepeti bunu yapmayı bırakıp bize bir teklifte bulunmazsa bir kaç ünlünün de arasında bulunduğu daha çok veriyi çok yakın zamanda paylaşacağız” denildi.

Öte yandan mesajda bazı “ünlü” kişilerin verileri sansürlü olarak verildi. 20 bin kişinin verileriyse çıplak haliyle servis edildi.

DAHA ÖNCE TEHDİT ETMİŞLERDİ

Daha önce 30 milyon kullanıcının verilerinin sızdırıldığı ortaya çıkarken korsanların şirketin istifa eden patronu Nevzat Aydın’la pazarlıkları kamuoyuna yansımıştı.

Korsanlar 5 bitcoin fidyenin ödendiği takdirde verileri açıklamayacaklarını söylerken Yemek Sepeti’yse saldırıyı kınayan bir açıklama yapmıştı.

Ayrıca, sürekli ağır sömürü koşullarıyla gündeme gelen Yemek Sepeti’nde örgütlenen yüzlerce işçinin Nakliyat-İş Sendikası’na üyeliğinin düşürülmesinin ardından işçiler boykot hazırlığına da başlamıştı.