Hastaneye sıfır diye ikinci el tıbbi cihaz sattılar

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde skandal bir olay meydana geldi. Hastanenin ameliyathane biriminde üroloji masasında kullanılmak üzere satın alınan böbrek taşı kırma cihazı sürekli arıza çıkarınca, hastaneye sıfırmış gibi gösterilen cihazın ikinci el olduğu ortaya çıktı. Skandal olayın ortaya çıkmasının ardından şirket yetkilileri hakkında 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İzmir’de bu kadarı da olmaz denilecek bir skandal meydana geldi. Arılar Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Şirketi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sağlık araç gereçleri satıyordu. Hastane söz konusu şirketten bünyesindeki ameliyathanenin üroloji masasında kullanılmak üzere EMS marka Linho Clast System Ultrasonic Pnömatik Bütünleşik Taş Kırma Sistemi satın almak istedi.

SIFIR DEDİKLERİ BÖBREK TAŞI CİHAZI İKİNCİ EL ÇIKTI

Arılar Sağlık Hizmetleri isimli şirketle yapılan görüşme neticesinde söz konusu ekipman satın alınarak hastaneye getirildi. Ancak getirilen cihaz sık sık arıza vermeye başladı. Şikâyet üzerine cihaz tıbbi cihaz atölyesine alındı. Yapılan incelemelerde cihaza ait kayıt dökümleri alınınca skandal olay patlak verdi. Cihazdan alınan kayıtta, ‘2011 yılında sarf karşılığı cihaz hizmet alımına ait olduğundan işlem yapılamaz’ notu ile karşılaşan yetkililer cihazın ikinci el olduğunu tespit etti.

FİRMA YETKİLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI

Yaşanan skandal olay hastane yetkililerine aktarılınca durum savcılığa ihbar edildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Arılar Sağlık Hizmetleri yetkilisi Elif Türkçelik ve İzmir bayisinin yetkilisi Direnç Beslen hakkında soruşturma başlattı. Savcılıkta ifade veren Elif Türkçelik, şirkette yeni yönetim kurulu başkanı olduğunu, satılan cihazın kendi yönetimi altında satılmadığını ve daha önceki yönetim kurulu başkanının da kim olduğunu bilmediğini ileri sürdü.

4 YIL HAPİSLERİ İSTENİYOR

Direnç Beslen ise verdiği ifadesinde şirketin bayiliğini yaptığını, hastanede ihaleye girdikten sonra cihazı teslim ettiğini, hangi seri numaralı cihazı verdiğini bilmediğini söyledi. Savcılık yürütülen soruşturma sonunda şüphelilerin fikir ve eylem birliği içerisinde olduğunu beyan ederek kamu kurumu olan İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sattıkları cihazla ‘Edimin İfasına Fesat Karıştırma’ suçunu işledikleri gerekçesiyle haklarında 4 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Dava İzmir Asliye Ceza Mahkemesinde görülüyor.

 

Sabah / Atakan Irmak

YORUM