Hataları onlara yarım milyon dolara mal oldu! | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 14:18

Hataları onlara yarım milyon dolara mal oldu!

Güney Kore’de bir sanat galerisini ziyaret eden çiftin başı, hiç umulmadık bir şekilde belaya girdi. Galeride bulunan bir tabloyu, katılıma açık zanneden çift, değeri yarın milyon dolar olan tabloyu boyadı

Hataları onlara yarım milyon dolara mal oldu!
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 2:56

Güney Kore’de sanat galerisi ziyaret eden çift, duvarda asılı duran 500 bin dolar değerindeki tabloya boya sürdü. Gözaltına alınan çift, polise verdiği ifadede, tablonun ‘katılımcı sanat eseri’ olduğunu düşündüklerini, bu yüzden boyadıklarını söyledi.

ESERİ YANLIŞ YORUMLADILAR
Olay, Güney Kore’nin başkenti Seul’de meydana geldi. Kentte bulunan sanat galerisini ziyaret eden çift, inceledikleri tablonun önünde yerde bulunan boya kutularındaki fırçayı alarak, tabloya boya sürdü. Değeri 500 bin dolar olarak açıklanan tabloyu boyayan çift gözaltına alındı.

guney korede yarim milyonluk kaza gozaltina alindilar 1617441903197 - Hataları onlara yarım milyon dolara mal oldu!
Çiftin polise verdiği ifadede, tablonun ‘katılımcı sanat eseri’ (yaratıcı süreçte halkın katılımını sağlayan eserler) olduğunu düşündüklerini bu sebeple yerde bulunan boya kutularının ziyaretçilerin kullanması için orada bulunduğunu sandıklarını belirtti.​

ÖNÜNDE ‘DOKUNMAYIN’ YAZILIYDI
Polisten yapılan açıklamada, tablonun önündeki boya kutularının sanat eserinin bir parçası olduğu, bu kutuların önünde de uyarı olarak “Dokunmayın” yazılı olduğunu açıkladı.

Galerinin yöneticisi Kang Wook, “Katılımcı sanat olarak bunu yapmalarına izin verildiğini düşündüler ve hata yaptılar. Şu anda sanatçıyla eski haline getirilip getirilmeyeceği konusunda görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

800x420 guney korede yarim milyonluk kaza gozaltina alindilar 1617442057613 300x158 - Hataları onlara yarım milyon dolara mal oldu!