‘Hayalet dolandırıcı’nın batırdığı iş insanı konuştu: Her şeyimi kaybettim! -Süper Kulüp

3 Aralık 2020 - 12:59

‘Hayalet dolandırıcı’nın batırdığı iş insanı konuştu: Her şeyimi kaybettim!

Mali sıkıntıdaki firmaları, finansman desteği verme vaadi ile dolandırmakla suçlanan Mesut Yazkan liderliğindeki şebekenin yargılandığı davada ilginç ayrıntılar yer aldı. Şebekenin kendisini batırdığı belirten İzmirli iş insanı “Her şeyimi kaybettim. Şimdi bir evim bile yok” derken dolandırılan isimler arasında bir dönem Türkiye’nin en büyük kâğıt fabrikasının sahibi Firuz Demiryıkan da yer aldı.

‘Hayalet dolandırıcı’nın batırdığı iş insanı konuştu: Her şeyimi kaybettim!
Son Güncelleme :

18 Kasım 2020 - 16:56

‘Hayalet dolandırıcı’ olarak da anılan çalışanlarının dahi gerçek ismini soruşturma sürecinde öğrendiği Mesut Sanık 17 sanık hakkındaki dava Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

Denizli, İzmir, Trabzon ve İstanbul başta olmak üzere mali sıkıntı içindeki birçok firmayı dolandırmakla suçlanan Yazkan’ın yargılandığı davada, dinlenen şikâyetçilerden biri de İzmirli Gerçek İnşaat’ın sahibi Bilgi Öztürk oldu.

Öztürk, nakit desteği almak üzere görüştükleri Yazkan’a verdikleri çeklerin, kısa süre içinde icradan işleme konulduğunu belirterek, çekleri işleme koyan kişinin 23 yaşındaki sanık Mehmet Can Diri olduğunu kaydetti. Bu yaştaki birinin milyonluk çekleri işleme koymasının normal olmadığını kaydeden Öztürk “30 yılı aşkındır faaliyet gösteren şirketin sahibiydim. Her şeyimi kaybettim. Bugün evim dahi yok” dedi.

ÇOK SAYIDA FİRMA SAHİBİ MAĞDUR

Davanın mağdurları arasında, bir dönem Türkiye’nin en büyük kâğıt fabrikası olan Dakkas Kağıt’ın sahibi Firuz Demiryıkan’ın da olduğu anlaşıldı. Denizlili tekstilci Erkan Okçu, Escomp Kompresör şirketinin sahipleri Macit ve Yunus Emre Turhan, Trabzonlu Terbay İnşaat AŞ’nin sahibi Cüneyt Baysak, Arden Plastik’in sahipleri İsa ve Serdar Altuntaş, otel sahibi Süleyman Sami Öngör ve Avrasya Atık Su AŞ’nin sahibi Aytuğ Güldamla, dava dosyasında mağdur sıfatı ile yer alan isimler arasında yer alıyor.

AVUKATI, SAVCIYI SUÇLADI

Yargılama sürecinde Yazkan’ın avukatı Savaş İşbilen’in savunması ise dikkat çekti. Davayı açan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı İsmet Dalaslan’a yönelik eleştirilerde bulunan Av. İşbilen “Müvekkilim hakkında dava açan Cumhuriyet Savcısının Fenerbahçeli olduğunu biliyoruz. Sosyal medya sayfasında Rıdvan Dilmen ile Fenerbahçe TV’de çekilmiş fotoğrafları var. Müşteki Aytuğ Güldamla, Fenerbahçe Amerika Temsilciler Dernek Başkanı  ve Fenerbahçe TV kurucusu… Bu anlamda savcı müştekinin mekanına da gidiyor. Davaların nasıl açıldığı ortada… İstanbul Adliyesi’nde olan davalar Bakırköy’e toplanıyor… Başka Cumhuriyet savcısı yokmuş gibi bu savcıya veriliyor” dedi.

Bir dönem tutuklu da kalan Mesut Yazkan ile birlikte yargılanan isimler arasında eşi Selma Yazkan, Servet Sinan Tüfekçi gibi isimlerin yanı sıra göz doktoru Adem Özkan da yer aldı.

ÜÇ FARKLI İSİM KULLANDI

Öte yandan, Esenler, Bakırköy ve 4. Levent’te 3 ayrı lüks ofisi bulunan Mesut Yazkan, söz konusu adreslerde ‘İsmet Yazkan’, ‘Murat Büyükyılmaz’ ve ‘Mümin Karaca’ ismini kullandığı bilgisi iddianamede yer almıştı. Dava dosyasında örgüt lideri olarak adı yer alan Mesut Yazkan (44) ifadesinde “Gerçek ismimi çalışanlarım dahi bilmiyor” demişti.

 

polimikhaber.com