HEP İYİYİ ARIYORUZ! NEDEN?

 

*- HERKES BİLDİĞİNİ OKUYOR

Prof. Dr. Mehmet Zileli, bir dönem başkanlığını da yürüttüğü Türk Nöroşirürji Derneği desteğiyle düzenlenen bilimsel kurs ya da seminerde tıpta bilgilerin 4 yılda bir iki katına çıktığını vurgulamış.

Bunu sokaktaki çocuk da biliyor.

Dikkat edin, ‘amansız!’ denilen kanser hastalarına bile yakınları ya da çevresindekiler, siz biz hepimiz ne diyoruz?

‘Tıp’ta büyük ilerlemeler var. Her gün yeni bir buluş oluyor!’

Buna herhalde ‘moral vermek!’, deniyor…

Tanınmış Prof. Dr. Zileli’nin en büyük ve önemli sözü, uyarısı şu:

‘Tıpta mezuniyet sonrası eğitim olmazsa olmazlardandır!’

Gerçek bu!

Ama eminim ki, birçok yeni doktor ya da kursiyer için bu önemli cümle konunun en önemsizi!

Dikkat ederseniz ‘Doktor’ dedim…

‘Kursiyer!’ dedim…

Çünkü henüz Prof. Dr. Mehmet Zileli’nin söylediklerini yapmış değiller…

Meslek yaşamlarının ilk adımındalar…

Eğer, ‘tıpta mezuniyet sonrasını, yani eğitimlerini sürdürür, araştırır, öncekilerin tecrübelerinden ders çıkarırlarsa’, işte o zaman ‘gerçek doktor!’ yani benim tabirimle ‘Hekim’ olacaklardır…

Bu konuyu yıllar önce, ‘öncü’ diyeceğim birkaç önemli akademisyen ile karşılaşmış ve konuşmuştum;

Hepsi de ‘evet’ demişti…

Bir yerinde sayanlar var bir de ufka bakanlar…

Şöyle tıp tarihini bir tarayın bakın yeniliklere açık olan ve takip edenler sayesinde büyük ilerleme ve buluşların gerçekleştiğini göreceksiniz.

Bunları neden yazıyorum?

İzmir’de doktor yok mu?

Değer verdiğim bir arkadaşım, İzmir’de bir üniversite hastanesindeki tedavisini yarım keserek, ya da beklediği, umduğu bir sağlık ışığı görmediği için bir başka şehrin hastanesine torpil yaparak gitti…

Ben kendisine moral vermiştim;

‘Bizde çok iyi doktorlar var… Tıp çok ilerledi!’ dedim…

Önce inanıyor gibi yaptı…

Hastalıkta sağlıkta hep en iyisini aramıyor muyuz?

Nereden bulacağız, bu en ‘iyii’yi?

Sizin için ‘iyi’ olan bizim için ‘iyi’ değil…

İşin kolayını bulmuşuz;

‘Allah ne eksik etsin, ne de muhtaç etsin!’

En iyisi, günceli en iyi takip eden…

Bu tıpta da böyle, diğer mesleklerde de…

Hatta sıradan işçilikte de…

‘Elma piş, ağzıma düş!’ yok…

Bir günde, bir ayda, bir yılda zengin olmak da yok!

Emek olacak, alın teri olacak, bilgi ve beceri olacak..

Dinlemeyi de bilmeliyiz…

Prof. Dr. Zileli, “Tıpta uzman olunduktan sonra eğitim bitmiyor, kursa katılanlar bilgilerini güncellerken pratiklerini de geliştiriyorlar. Katılanlar, hasta yönetimi, komplikasyonları önleme gibi konularda üst düzey bir eğitim alıyor. Bizim branşımız çok dinamik bir branştır. Bilimsel yayınların sürekli izlenmesi bir aşamadır. Ancak bu kurslarda, alanında uzman öğretim üyeleri tarafından vaka bazlı olarak tartışılınca en yeni bilgilerin daha kolay öğrenilmesi mümkün oluyor. 1996’dan beri düzenlenen bu kurslar, önceleri Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği salonunda yapılıyordu. Daha önce 2 yılda bir olan, 2020’de Covid nedeniyle aksayan kursların, bu yıl 20’ncisi düzenlendi. Kursa 170’in üzerinde beyin ve sinir cerrahisi ve ortopedi uzmanı hekim katıldı” diye konuştu.

Bugün, adını duyduğum ama tanımadığım Prof. Dr. Mehmet Zileli’ye teşekkür borçluyum.

Bir önemli cümlesi ile bana neler anımsattı neler?

Umarım kursiyerler ve umudumuzu bağladığımız gençler, çiçeği burnunda doktorlar hocamızın söylediklerini can kulağı ile dinlemişlerdir.

Bir kulaklarından girip, diğerinden çıkmamıştır…

*- İZMİR’DE BİLİM ŞENLİĞİ

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında 2021-2022 eğitim öğretim yılında 10 ilçede okulöncesi öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen “Minikler FeTeMM’le Buluşuyor Bilim Şenliği Kapanış programı ve İzmir FeTeMM Zirvesi gerçekleştirildi.

2018 yılında yürütülen ‘Minikler STEM’le Buluşuyor’un devamı olan proje, 22 Kasım-16 Aralık tarihleri arasında Selçuk, Urla, Aliağa, Menderes, Foça, Seferihisar, Ödemiş, Torbalı, Tire, Menemen ilçelerinde gerçekleştirildi.

Çocukların zihinsel gelişiminin %50’sini 4 yaşına kadar, % 30’unu 4-8 yaş arasında, %20’sini ise 8-17 yaşları arasında tamamladığı göz önüne alındığında okul öncesi dönemin çocukların zihinsel ve ruhsal gelişiminde en önemli evre olduğu yaklaşımından yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul öncesi okullaşma konusunda yoğun ve nitelikli çalışmalar yapıyor.

5 yaş grubu okul öncesi eğitimde okullaşma oranını %100’e ulaştırmak için ciddi gayret içerisinde olan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2021 Eylül ayında %69 olan 5 yaş grubunda okullaşma oranını bugün itibariyle %82,91’e ulaştırdı ve 161 yeni ana sınıfı dersliği açtı.

Aynı zamanda eğitimciler tarafından hazırlanan eğitim programlarına ve arkadaşlarıyla sosyalleşebileceği oyun ortamlarına ihtiyaçları olduğu fikrinden de yola çıkarak ‘Minikler FeTeMM’le Buluşuyor’ Bilim Şenliği’ni yaşama geçirdi.

E-Posta: yasar.eyice@gmail.com

Twitter: @Yeyicee

Facebook:  yasar.eyice.311

YORUM