Her Yer Mustafa Her Yer Kemal

Birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e duyduğu hayranlığı ile Atatürk temalı eserleriyle sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressam Ned Pamphilon’un, Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü anma günlerini vurgulamak için gerçekleştirdiği, yeni sergisi “Her Yer Mustafa Her Yer Kemal/Yurtta ve Dünyada Barış”, 26 Ekim’de Kadıköy Belediyesi’nin sponsorluğunda Caddebostan Kültür Merkezi’nde açıldı.

İstanbul için en fazla tablo üreten yabancı ressam olan Ned Pamphilon’un klasik sergisi, cumhuriyetin en önemli tarihlerinden 29 Ekim ve 10 Kasım’ın anılmasını amaçlıyor. Her Yer Mustafa Her Yer Kemal / Yurtta ve Dünyada Barış sergisinde cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ü konu edinen eserler ve birbirinden renkli Atatürk tabloları ile Caddebostan Kültür Merkezi’nin İstanbul’a kazandırdığı sanat ruhuna dinamizm getiriyor.

Sanatçının son bir yılda TSK ve Deniz Kuvvetleri Komutanığı ile gerçekleştirdiği eserlerden örnekler yer alıyor. Serginin ilk kez yola çıktığı 2014 yılından itibaren yoğun bir ilgi gördüğünü anlatan sanatçı Her Yer Mustafa Her Yer Kemal Sergisi’nin sırasıyla Afyon, Eskişehir, İnebolu’da açıldığını ifade etti. Serginin Ertuğrul Fırkateyni Şehitlerinin 125. Yıl anma etkinlikleri nedeniyle TCG Gediz ile Japonya’ya da taşınarak, Japon Prensesi Akiko’ya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyon ile Ertuğrul ve Kushimoto Sokağı tablosunun hediye edildiğini söyledi.

Sabiha Gökçen ve Atatürk İnebolu’da Eserleri ilk kez sanatseverler ile buluşacak.

24 Nisan’da Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı nedeniyle Anıtkabir Mozolesi önünde sergilenen “Atatürk’ün Gözleri” adlı eser sanatseverler ile buluşacak, Sabiha Gökçen tablosu ile Atatürk İnebolu’da eserleri ise ilk kez sergide yer alacak. Toplam 34 eserin yer aldığı Caddebostan Kültür Merkezi’nde açılacak sergi 16 Kasım 2015 tarihine kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Sergi öncesi yaptığı açıklamada Pamphilon; Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyanın her ülkesinde saygı gören vizyonerliği, liderliği, ülke sevgisi ve barış severliğinin özellikle bugünün tüm toplumları tarafından örnek alınması gereken önemli ilkeler olduğunu vurgulayarak, 2016 yılında farklı bir konsept ile Roma, İstanbul, Miami ve Dubai’de sanatseveler ile buluşacak Göbeklitepe: İnancın Parmak İzi sergisine hazırlandığını sözlerine ekledi.

Ned Pamphilon hakkında

İngiltere’de tamamladığı mimari eğitiminin yanında resim sanatına olan hayranlığını yaşadığı şehrin renkleri ile birleştiren Ned Pamphilon, 1963 yılında Londra’da dünyaya geldi. Gençlik yıllarında kurduğu orkestrası ile yaptığı seyahatler sırasında dünya kültürlerini yakından tanıma ve inceleme fırsatını bulan Ned Pamphilon, bu seyahatlerinin birisinde İstanbul’a uğrar, Boğaziçi ve onun engin maviliği ile tanışır. Boğaz’ın çevrelediği muhteşem şehre aşık olan Ned, aşkı İstanbul’un günlük hayatını tuvale yansıtarak geçimini sağlar. Beyoğlu’nun tramvayı, İstanbul’un simitçileri, Galata Köprüsü’nde balık tutanlar, bebelere baloncular, ayakkabı boyacıları ve mısırcıları ile İstanbul’un güzellikleri Ned’in tablolarında farklı bir bakış açısıyla hayat bulur. Atatürk’ün hayatını okuyarak ona duyduğu sevgi ve saygısını da tuvali aracılığıyla resmeden Ned’in iki ünlü Atatürk tablosu “Atatürk Gülümsüyor” Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Atatürk’ün Gözleri” tablosu ise Mayadrom Sports Center’da görülebilir.