İftarda hızlı yemek kalp krizini tetikleyebilir | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

11 Mayıs 2021 - 00:04

İftarda hızlı yemek kalp krizini tetikleyebilir

İftarda, vücuda yüklenen aşırı su ve tuz, zaten sınırda pompalama gücü olan kalbi aşırı çalışmaya zorlar. Bunun yanında hızlı ve çok yemek kalp krizi riski artabilir

İftarda hızlı yemek kalp krizini tetikleyebilir
Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 1:33

KARDİYOLOJİ Uzmanı Prof. Dr. Ali Cemal Sağ, iftarda tıka basa ve hızlı hızlı yemek yemenin kalp krizini tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Sağ, “Ramazan ayında beslenmenin kısıtlı zamana sıkıştırılmış olması, fazla miktarda ve ağır yiyecekler yenmesi ile ilaç kullanımının aksaması kalp hastalarında olumsuzluklara neden olabiliyor. Bu nedenle kalp hastaları daha da dikkat etmeli” dedi. Kalp hastası olan her bireyin durumunun birbirinden farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Cemal Sağ şunları söyledi:

Doktor kontrolünde tutulmalı

“Son 6 ay içerisinde kalp krizi, by-pass veya stent takılması gibi durumlar ile karşılaşmamış, ileri derecelerde kalp yetmezliği veya ciddi ritim bozuklukları olmayan hastaları, doktor kontrolünde oruç tutabilirler.” Oruç tutan kalp hastalarının ilaçlarını iftar ve sahur arasına dağıtarak, mutlaka doktor tavsiyesi ile almaları gerektiğini anlatan Prof. Dr. Ali Cemal Sağ, “İftarda gereğinden fazla ve hızlı yemek kalp krizini tetikleyebilir. Bu nedenle mola vererek yemek yemelidir. Hatta tam doymadan sofradan kalkmaları sağlıkları açısından daha uygun olabilir. Çok acıkırlarsa yemekten 1 saat sonra cacık, meyve, badem ve ceviz gibi kuruyemişler tüketebilirler. Özellikle idrar söktürücü etkisi olan çayı sahurda çok tüketmemeye özen göstermelidirler. Ölçülü olmak şartıyla sütlü tatlı tüketebilirler” diye konuştu.